fbpx
Strona głównaPrawo i finansePrezydent podpisał nowelizację ustawy o grupach producentów rolnych 

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o grupach producentów rolnych 

Prezydent RP Andrzej Duda 14 sierpnia podpisał ustawę  z dnia 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz zmianie innych ustaw oraz niektórych innych ustaw.  Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja doprecyzowuje obowiązujące przepisy dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych. Zmniejsza z 80% do 70% obowiązkowy poziom wielkości produktów wytworzonych przez członka grupy producentów rolnych lub grupy produktów, jaka musi zostać sprzedana do grupy. Zobowiązuje do tego co najmniej 90% (dotychczas 100%) producentów zrzeszonych w grupie.

Dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie miał 90 dni na wydanie decyzji o uznaniu grupy, zatwierdzeniu planu biznesowego i dokonania wpisu grupy do rejestru grup.

Nowela wydłuża również do 60 dni przed zakończeniem danego roku działalności grupy producentów termin na złożenie przez nią wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym.

Zmiany dotyczą:

1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (ustawy z dnia 15 września 2000 r.) – ma na celu doprecyzowanie obowiązujących przepisów dotyczących tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych;

2) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (ustawy z dnia 11 marca 2004 r.) – ma na celu określenie ram prawnych pozwalających członkom organizacji producentów na zachowanie demokratycznej kontroli nad jej działalnością;

3) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r.) – ma na celu określenie ram prawnych pozwalających członkom organizacji producentów na rynku mleka i przetworów mlecznych na zachowanie właściwej kontroli nad jej działalnością oraz rozstrzygnięcie, że postanowienia dotyczące okresu wypowiedzenia członkostwa w organizacji mają być określone w statucie, umowie lub innym akcie założycielskim organizacji producentów;

4) ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (ustawy z dnia 20 lutego 2015 r.) – ma na celu wprowadzenie trybu zawieszenia postępowania w sprawie wypłaty pomocy w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” PROW 2014–2020, w przypadku wszczęcia postępowania w sprawie cofnięcia uznania grupie producentów rolnych lub organizacji producentów, do czasu rozstrzygnięcia tego postępowania i wyeliminowanie konieczności wypłaty środków beneficjentowi, który nie spełnia warunków otrzymania tego wsparcia;

5) ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (ustawy z dnia 11 września 2015 r.) – ma na celu dostosowanie obowiązujących regulacji do aktualnego stanu prawnego dotyczącego uznawania oraz sprawowania nadzoru nad grupami producentów rolnych oraz obowiązujących przepisów ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego w zakresie właściwości organów w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.