fbpx

Prezydent podpisał…

Prezydent RP Andrzej Duda 24 września podpisał ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nowelizacja przewiduje rozszerzenie zakresu podmiotowego obowiązującej ustawy regulującej tę problematykę o byłych rolników i domowników, którzy nabyli prawo  do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie ustawy
z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych albo  do zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, jeżeli bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia podlegali ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Teraz byli rolnicy i domownicy, którzy zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym w związku z nabyciem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, będą kolejną grupą osób nieaktywnych zawodowo, które objęte zostaną ubezpieczeniem społecznym rolników.

Jednak zakres tego ubezpieczenia będzie ograniczony tylko do ubezpieczenia emerytalno-rentowego i trwać będzie nie dłużej niż do czasu osiągnięcia przez ubezpieczonego świadczeniobiorcę 25-letniego rolniczego stażu ubezpieczeniowego, warunkującego nabycie prawa do ustawowej emerytury rolniczej.

Zgodnie z wprowadzaną nowelizacją przystąpienie do ubezpieczenia emerytalno-rentowego rolników przez osoby nabywające prawo do świadczeń opiekuńczych (byłych rolników i domowników) nastąpi dobrowolnie, gdyż, co do zasady pierwszeństwo w tym zakresie będzie miało nadal ubezpieczenie powszechne na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli świadczeniobiorca złoży wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników, wójt (burmistrz lub prezydent miasta), należne składki na to ubezpieczenie będzie opłacać do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) z dotacji celowej z budżetu państwa.
 
– Oszacowano, że bieżące obciążenie budżetu państwa z tytułu finansowania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za osoby uprawnione do świadczeń opiekuńczych (byłych rolników i domowników) ulegnie zmniejszeniu, jeżeli będą one opłacane do KRUS,
a nie jak obecnie do ZUS. Liczba osób pobierających świadczenia opiekuńcze podlegających ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS wyniesie około 6 300 osób. Wydatki
z budżetu państwa na składki z tego tytułu wynosić będą około 6,7 mln zł rocznie – gdyby nadal podlegały ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym w ZUS koszt ten wynosiłby około 15,6 mln zł – informuje Kancelaria Prezydenta RP.
Obi oba
 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.