fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjePremie na działalność pozarolniczą: Ministerstwo liberalizuje zasady

Premie na działalność pozarolniczą: Ministerstwo liberalizuje zasady

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował o rozpoczęciu prac nad zmianą rozporządzenia, dzięki której proces ubiegania się o premie na działalność pozarolniczą będzie łatwiejszy. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów.

O premiach

Premie mogą być przyznane na realizację operacji pn. „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”. Jest to pomoc z PROW 2014–2020.

Zmiana rozporządzenia

Rozpoczęły się prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 25 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” objętego PROW na lata 2014–2020 (Dz.U. 2016 poz. 1196 z późn. zm.).

Główne założenia planowanych zmian

Uproszczenia dla beneficjentów obejmą:

  • złagodzenie zobowiązań do dokumentowania realizacji założeń biznesplanu w zakresie potwierdzenia dochodowości wspieranej działalności pozarolniczej;
  • wprowadzenie możliwości akceptacji przez ARiMR zmienionego biznesplanu, gdzie przewidywana kwota na zakup samochodu osobowego jest wyższa niż 50 proc. wnioskowanej kwoty pomocy – w przypadku realizacji projektów, na które pomoc została przyznana przed 22 stycznia 2022 r.;
  • ograniczenie zakresu wymaganych przez ARiMR zmian założeń biznesplanu, w przypadku wprowadzenia których beneficjent musi wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu.

Źródło: ARiMR

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.