fbpx

Preferencje handlowe dla Ukrainy

W Dzienniku Urzędowym UE, 22.04.2014 r. ukazało się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 374/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy.

Decyzja o wprowadzeniu jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy które przewidują czasowe ograniczenie lub zniesienie przez UE łącznie ok. 98% ceł na towary tego kraju została zatwierdzona już 14.04.2014 r. przez szefów dyplomacji państw UE w Luksemburgu. Zgodnie z Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 374/2014, które weszło w życie w dniu 23.04.2014 r. UE znosi 94,7% taryf celnych, nakładanych dotychczas na towary przemysłowe importowane z Ukrainy oraz redukuje pozostałe taryfy. Zniesione zostaje również 82% taryf celnych UE nakładanych na eksport produktów rolnych. Jednak w przypadku niektórych produktów rolnych, jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób, wprowadzone zostaną bezcłowe kwoty importowe, aby nie naruszyć interesów ich producentów na terenie UE. Unijne preferencje handlowe obejmują także 83,4% produktów ukraińskiego przetwórstwa spożywczego. Opłaty celne będą mogły zostać przywrócone, gdyby napływ towarów importowanych z Ukrainy mógł zagrozić lub spowodować poważne trudności dla producentów tego typu towarów na terenie UE. Ukraina nie jest zobowiązana do redukcji ceł dla Unii na zasadzie wzajemności. W trakcie obowiązywania preferencji nie może jednak wprowadzić nowych ceł, opłat czy restrykcji ilościowych na towary z UE. Otwarcie unijnego rynku dla Ukrainy jest częścią pakietu wsparcia UE dla tego kraju o wartości ponad 11 mld EUR. Podobnie, jak udostępnienie Ukrainie dodatkowego 1 mld EUR wsparcia na stabilizację sytuacji finansowej i gospodarczej w tym kraju. W przypadku rynku cukrowniczego zniesiono cło całkowicie, ale na niektóre produkty wprowadzono kontyngenty taryfowe. Na cukier trzcinowy zniesiono cło, przywóz innych rodzajów cukru jest ograniczony wolumenowo. Bezcłowy i nieograniczony ilościowo jest też import melasy, której Ukraina jest od lat głównym dostawcą do Polski. Zniesiono także całkowicie cła na słodycze (choć zastosowano niekiedy restrykcje ilościowe). Szczegółowe stawki celne na dostawy poszczególnych towarów z Ukrainy dostępne są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 374/2014
Źródło: FAMMU/FAPA 
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.