fbpx
Strona głównaTechnikaPrecyzja przy dużej szerokości roboczej, czyli Kuhn Optimer z systemem Steady Control

Precyzja przy dużej szerokości roboczej, czyli Kuhn Optimer z systemem Steady Control

Seria bron talerzowych Optimer to narzędzia do intensywnego mieszania gleby na głębokościach od 5 do 15 cm. W zeszłym roku firma Kuhn prezentowała maszynę o szerokości 12 m, zaś w tym przyszedł czas na prezentację Optimera 9000 o szerokości roboczej 9 m.

Maszyny występują z dyskami o średnicy 510 mm i 620 mm. Talerze o średnicy 620 mm przeznaczone są do pracy głębokiej, nawet do 15 cm, po to, aby wprowadzić dużą ilość resztek pożniwnych, poplonów, bądź też chociażby obornika w glebę.

Cechą najważniejszą, opatentowaną przez firmę Kuhn, jest Steady Control, czyli system, który monitoruje głębokość pracy tej maszyny i utrzymuje maszynę na dużej sztywności na przegubach, po to, aby dostosować ją do nierówności terenu.

– Żeby walczyć z chwastami po żniwach, trzeba uprawić glebę na 5 cm. Przy 9, 12 m [szer. roboczej, przyp. red.] nie jest to takie proste. System Steady Control jest dostępny w szerokościach od 6 do 12 m i on umożliwia nam penetrację gleby na 5 cm. Jeśli takie maszyny wprowadzają nasiona głębiej niż na 5 cm, one powracają wtedy, kiedy siejemy roślinę główną, co jest problematyczne potem w ochronie – wyjaśnia Artur Szymczak, dyrektor zarządzający w Kuhn Maszyny Rolnicze.

Brony Optimer 9000 mogą współpracować z ciągnikami o mocy od 270 KM, a najlepsze efekty uzyskiwane są podczas uprawy przy prędkościach roboczych od 13 do 18 km/h.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.