Prawo unijne regularnie upraszczane

Prawo Unii Europejskiej jest regularnie odchudzane i upraszczane, a jego wdrażanie stało się tańsze – to efekt konsekwentnych prac Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich.

Program sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT) jest w toku, a na kilka dni przed szczytem Rady Europejskiej, przewodniczący KE, José Manuel Barroso, zapowiedział przyspieszenie prac nad inteligentnymi regulacjami.
Komisja nalega, by kontynuowano realizację unijnego programu inteligentnych regulacji. KE przedstawia nowe inicjatywy na rzecz uproszczenia, wycofując szereg wniosków oczekujących na przyjęcie i uchylając obowiązujące przepisy

– Komisja rozszerza swój program inteligentnych regulacji. REFIT ma istotne znaczenie dla wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Europie. Chcemy ułatwić życie obywatelom i przedsiębiorstwom, skupiając przepisy UE na tych kwestiach, które najlepiej jest rozwiązywać na poziomie europejskim, przy jednoczesnym odchudzeniu i uproszczeniu tych przepisów oraz obniżeniu kosztów ich wdrażania. Postępy są znaczne. Jednak wyniki nie przyjdą z dnia na dzień. Sukces wymaga – od wszystkich instytucji UE, a w szczególności od państw członkowskich – nieustających wysiłków, jasnych priorytetów politycznych i poczucia współodpowiedzialności. Niezwykle istotne jest, aby kontynuować te działania w następnej kadencji – powiedział przewodniczący Barroso powiedział:.

Większość wniosków ustawodawczych dotyczących uproszczenia i ograniczania obciążeń wskazanych w październiku 2013 r. została już przyjęta lub ich przyjęcie jest planowane w bieżącym roku. Komisja formalnie zatwierdziła i opublikowała 53 ogłoszenia o wycofaniu wniosków oczekujących na przyjęcie, po konsultacjach z Parlamentem i Radą, w tym wszystkie dziewięć inicjatyw REFIT. Ponadto Komisja postanowiła wstrzymać się od przedstawiania szeregu wniosków. Komisja przygotowuje się, zgodnie z planem, do uchylenia obowiązujących przepisów UE. Podjęto także pierwsze działania w ramach kontroli sprawności w obszarach takich jak: odpady, bezpieczeństwo i zdrowie w miejscu pracy oraz ogólne prawo żywnościowe.
Komisja przygotuje się do uchylenia przepisów obszarach: etykietowanie energetyczne, stawki i warunki w transporcie, wspólna polityka rolna, oraz w odniesieniu do wspólnych standardów sprawozdań w obszarze ochrony środowiska.

Komisja uważa, że przejawem dobrego zarządzania legislacyjnego jest wycofywanie wniosków, które nie przyczyniają się do postępu w procesie legislacyjnym, tak aby dopuścić możliwość „nowego otwarcia” lub alternatywne sposoby osiągnięcia zamierzonych celów legislacyjnych. Ścisła kontrola wszystkich wniosków oczekujących na przyjęcie przez prawodawcę zaowocowała wskazaniem kolejnych wniosków, które należy wycofać, ponieważ są nieaktualne albo brak im poparcia ze strony prawodawcy. Komisja zaproponuje wycofanie wniosku dotyczącego zwolnienia mikroprzedsiębiorstw z niektórych przepisów dotyczących higieny żywności, który jest przedmiotem procedury ustawodawczej od 2007 r.

Ze względu na ograniczenia czasowe związane z nadejściem nowej kadencji, Komisja w bieżącym składzie skupi się na najważniejszych pozycjach w 2014 r. Komisja prowadzi właśnie przegląd swojego programu działań i zachowa tylko najbardziej niezbędne jego elementy.
Pierwsza publikacja rocznej tablicy wyników pozwala ocenić postępy poczynione we wszystkich obszarach polityki i w odniesieniu do każdej poszczególnej inicjatywy, w tym po stronie Rady i Parlamentu.

(Źródło: KE)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności