fbpx

Prawie 2,5 tys. złotych do hektara na utrzymanie zadrzewień śródpolnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce wprowadzić dopłaty do utrzymania zadrzewień śródpolnych. W III wersji Krajowego Planie  Strategicznego, który zastąpi dotychczasowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i będzie wdrażany w latach 2023-2027 proponuje stawkę wsparcia wysokości 2 494 zł/ha. 

Założeniem interwencji jest utrzymanie i pielęgnacja zadrzewień śródpolnych, założonych w ramach art. 22 rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 – dotyczy zadrzewień założonych w 2022 r. w ramach poddziałania 8.1 – Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych, PROW na lata 2014-2020 lub interwencji „Tworzenie zadrzewień śródpolnych” z art. 73 projektu rozporządzenia o Planach Strategicznych WPR, w celu zapewnienia przetrwania posadzonych w formie liniowej lub pasowej drzew i/lub krzewów.

Według resortu rolnictwa utrzymywanie zadrzewień śródpolnych ma zasadnicze znaczenie dla różnorodności biologicznej. Te są bowiem miejscem bytowania wielu organizmów i bazą pokarmową m.in. dla ptaków i owadów zapylających, i wspomagają tym samym utrzymanie równowagi ekologicznej na obszarach wiejskich. Zadrzewienia stanowić będą ostoję i korytarze ekologiczne dla wielu gatunków zwierząt oraz wpłyną na zminimalizowanie erozji wodnej i wietrznej gleby, co będzie korzystnie wpływać na jej żyzność. Dodatkowo poprzez zdolność pochłaniania dwutlenku węgla przyczynią się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu.

– Interwencja ma komplementarny charakter w stosunku do wybranych wymagań w ramach warunkowości, w szczególności z DKR 8 dotyczącej przeznaczenia procenta gruntów ornych na obiekty lub obszary nieprodukcyjne, oraz ekoschematami – Przeznaczenie 7 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na obszary nieprodukcyjne, Utrzymanie systemów rolno-leśnych, Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Natomiast w ramach drugiego filaru jest komplementarna do interwencji „Tworzenie zadrzewień śródpolnych”, „Zakładanie systemów rolno-leśnych” – informuje MRiRW.

Rada Ministrów na wniosek ministra rolnictwa 14 grudnia przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, co umożliwia rozpoczęcie negocjacji w sprawie jego wdrożenia z Komisją Europejską.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Jak dla mnie zadrzewienia śród polowe to przekleństwo nie warte tych pieniędzy z dotacji… Te zadrzewienia są “remizą”, oazą dla dzikich zwierząt; dzików, saren, gawronów i innych szkodliwych za darmo żyjących na koszt rolnika “darmozwierzatek” napuszonych w terenie przez koła łowieckie które to za szkody nie chcą płacić… Kolejny idiotyczny pomysł który wydaje się być złotym interesem… Tylko dla kogo… Pomyślnie drodzy rolnicy… Pozdrawiam…

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.