fbpx

Prawdopodobne nowe cła importowe na ukraińskie jaja i cukier

Komisja Europejska może w najbliższych dniach nałożyć cła importowe na ukraińskie jaja, gdyż Ukraina wyczerpała swoje kontyngenty na dostawy tego produktu do UE o czym informuje Euronews.

Ponieważ import jaj z Ukrainy osiągnął limit dostaw do Unii Europejskiej, Komisja Europejska w ciągu najbliższych dwóch tygodni ponownie wprowadzi cła importowe na te ukraińskie produkty. Zdaniem ekspertów branżowych zaznajomionych ze sprawą, w centrum uwagi unijnego organu wykonawczego znajduje się także import cukru.

Samasz loteria - baner

W publikacji napisano, że nowy system wolnego handlu, który wszedł w życie 6 czerwca, zawiera automatyczny mechanizm ochronny. Jego celem jest ochrona niektórych „wrażliwych” sektorów europejskich, takich jak jaja, drób, cukier, kukurydza, zboża łuskane, owies i miód, przed gwałtownym wzrostem importu w wyniku zniesienia kontyngentów i ceł.

W praktyce KE ma prawo zastosować tzw. „hamowanie awaryjne” i ponownie wprowadzić kontyngenty taryfowe na import tych towarów z Ukrainy, jeżeli ich wolumen przekroczy średnią arytmetyczną importu za okres od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.

Mechanizm ochronny pozwala zatem UE na tymczasowe ponowne wprowadzenie ograniczeń w handlu, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi importu w niektórych „wrażliwych” segmentach rynku, nie blokując jednocześnie całkowicie umowy o wolnym handlu.

Przypominamy, że 19 czerwca na ukraiński owies przeznaczony na eksport do Unii Europejskiej zostaną nałożone cła w związku z przekroczeniem przez Ukrainę przyznanego mu limitu.

Jeśli chodzi o cukier, jego import również podlega ścisłej kontroli ze strony władzy wykonawczej UE. Dwa źródła poinformowane w tej sprawie wskazały cukier jako prawdopodobnego „kandydata do kontroli”, twierdząc, że import tego towaru przekracza już wartość przewodu hamulca awaryjnego.

– Nie możemy spekulować na temat tempa przyszłego importu – powiedział rzecznik Komisji, dodając, że organ wykonawczy UE w dalszym ciągu monitoruje odpowiednie poziomy progowe.

Luc Vernet z zespołu doradców FarmEurope powiedział wcześniej Euronews, że część ukraińskiego cukru wprowadzanego do UE może mieć status krajowego przetwórstwa – importowanego w celu reeksportu – co może mieć wpływ na ocenę Komisji.

W przypadku osiągnięcia poziomu progowego dla cukru, taryfy zostaną ponownie aktywowane w ciągu maksymalnie 14 dni.

Kwestię tę uważnie monitoruje unijne stowarzyszenie reprezentujące europejskich konsumentów cukru w ​​sektorze żywności i napojów (CIUS) i wyraża zaniepokojenie ograniczeniem wolumenu importu głównego surowca do przetwarzania swoich produktów.

-Obawiamy się, że w nadchodzących latach nie będzie wystarczającej ilości cukru, aby zaspokoić zapotrzebowanie unijnego rynku – powiedział rzecznik CIUS.

Ukraina niedawno ustanowiła rekord eksportu cukru na poziomie 108 000 ton w maju, ponieważ buraki cukrowe zaczęły być postrzegane jako dobra opcja dywersyfikacji dla krajowych producentów zbóż. Według Krajowego Stowarzyszenia Producentów Cukru Ukrainy (Ukrtsukor) Kijów eksportuje 65% cukru do UE.

Źródło: Euronews

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.