Prasy Case IH sterują ciągnikiem

Wielkoformatowe prasy kostkujące marki Case IH są już dostępne z najnowszym oprogramowaniem Isobus. Dzięki temu to prasa steruje prędkością jazdy ciągnika, optymalizując swoją wydajność.

Marka Case IH właśnie osiągnęła nowy poziom optymalizacji wydajności wielkoformatowych pras kostkujących. Dzięki wyposażeniu w najnowsze oprogramowanie Isobus, prasa steruje prędkością jazdy ciągnika w celu zachowania wysokiej wydajności na podstawie jednego z dwóch kryteriów do wyboru w prasie lub na monitorze ciągnika.
Pierwsze kryterium, czyli „Charge Control” oparto w całości na przepustowości danej prasy, czyli na pomiarze czasu niezbędnego do napełnienia komory wstępnej. Natomiast drugie kryterium, „Slice Control” to stała liczba odcinanych fragmentów odpowiadających ustawionej wcześniej długości balotu, dlatego w tym przypadku podstawową rolę odgrywa gęstość. Zaletą tej funkcji jest możliwość utrzymania wysokiej wydajności prasy, która objawia się znacznym przerobem połączonym z potencjalną oszczędnością paliwa. Jest to szczególnie widoczne w przypadku niedoświadczonych operatorów lub gdy zmęczenie operatora zaczyna wpływać na wydajność pracy.

Prasy wielkoformatowe LB424 i LB434 z sieczkarnią wirnikową można zamówić z opcją „Charge”/”Slice Control” , natomiast modele z napełniaczem są dostępne wyłącznie z opcją „Slice Control”. Nowa opcja sterowania wymaga elektrycznej regulacji długości balotu. Ponadto, ciągnik musi być wyposażony w tę samą wersję oprogramowania ISOBUS, co prasa. Nowe ciągniki Puma Optum marki Case IH zgodne z normami Stage IV doskonale nadają się do pracy z prasą kostkującą.
Dodatkowe udoskonalenia zwiększające wydajność w przypadku zbóż trudnych do kostkowania, to na przykład wzmocniony podbieracz i nowa opcja kół samonastawnych, które umożliwiają wykonywanie ostrych skrętów bez niszczenia młodych pędów. Również wentylatory supłaczy przystosowano do szczególnie ciężkich warunków roboczych, a każdy supłacz może być wyposażony w indywidualny, elektroniczny czujnik pominięcia supła.

Wszystkie prasy można wyposażyć w układy podawania płynnego dodatku, które pozwalają zwiększyć dostępne okresy pracy; kostkowanie można prowadzić w bardziej wilgotnych warunkach bez wpływu na magazynowanie gotowych balotów ani na jakość paszy. Ponadto, mokre fragmenty balotu można oznaczyć, aby przechowywać odpowiednie baloty oddzielnie od reszty stosu.

Renata Struzik, źródło: Case IH