fbpx

“Pracujemy po wiele godzin, aby to wszystko przerobić. Nas jest po prostu za mało”. Wyzwania ARiMR w pierwszym roku nowej WPR

Nowy Plan Strategiczny dla WPR to wyzwanie nie tylko dla rolników, ale także dla pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wyzwaniach instytucji w kontekście zmiany zasad przyznawania płatności w nowej WPR podczas konferencji Precyzynie o rolnictwie w panelu pt. Pierwszy rok Wspólnej Polityki Rolnej opowiadała 17 marca Katarzyna Kotańska, dyrektor Departamentu Sprawozdawczości i Analiz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Oprócz Planu Strategicznego mamy również do dokończenia realizację PROW-u 2014-2020, który będzie realizowany aż do końca 2025 roku i przed nami do wydatkowania jeszcze 27 miliardów z KPO, które my obsługujemy i namawiamy do składania wniosków w kolejnych naborach i oczywiście instrumenty pomocy krajowej pod potrzeby ad hoc jak np. sprawa nawozów czy klęsk – tłumaczy Katarzyna Kotańska, dyrektor Departamentu Sprawozdawczości i Analiz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Samasz loteria - baner

– Największym wyzwaniem jest dla nas właśnie Plan Strategiczny i ten pierwszy rok. My dopiero z nim ruszyliśmy; wszyscy państwo wiecie, że 15 marca ruszył nabór wniosków obszarowych i nie będę tu ukrywała, że naprawdę dla nas to była taka godzina „W” jak Powstaniu Warszawskim, że baliśmy się, czy damy radę, czy system ruszy. O północy ponad 30 osób z Agencji sprawdzało, czy system ruszy i ruszył. 4,5 tysiąca wniosków o dopłaty obszarowe mamy złożone przez dwa dni. Na ekoschematy pojedyncze – na palcach jednej ręki można je policzyć. No i potrzebujemy tutaj jeszcze kilku rozporządzeń, między innymi do dobrostanu, więc zainteresowanie ekoschematami będziemy mogli oceniać w ogóle bliżej 15 maja – tłumaczy specjalistka.

Dyskusję w całości można obejrzeć tutaj:

– Wyzwaniem dla nas są systemy informatyczne. […] Mamy obowiązek od Komisji Europejskiej, że wszystko musimy realizować elektronicznie; na dopłaty obszarowe byliśmy przygotowani, ale ta cała machina pozostałych interwencji obszarowych […]. Założenie jest takie, aby przy składaniu wniosków jak najwięcej skorzystać z informacji już będących w systemach Agencji, żeby one były „zaciągane”, więc to też jest nie lada wyzwanie – dodaje

Czy możemy liczyć jako strony rolników będzie łatwiej te wnioski wypełniać, ponieważ sztab ludzi to lepiej przygotował?

– Czy sztab ludzi lepiej ten przygotował, to możemy ocenić troszeczkę później, bo to nie jest do końca przygotowane. To są intensywne prace na dokumentach, które są niezbędne, żeby to zadziałało. Około połowę mamy, a druga połowa to jest wersja bardzo robocza dla interwencji, które ruszają 3 kwietnia. My nie mamy zatwierdzonych dokumentów, a robimy systemy. Jeżeli dostaniemy ostatnią wersję dla wsparcia sektorowego pszczelarskiego zmienioną, to po prostu tu jest zagrożenie. Pracowników jest tyle samo w Agencji […]. Powiem szczerze, że jeżeli chodzi o obciążenie, i może nie powinnam tego mówić, nas jest po prostu za mało. Pracujemy po wiele godzin w tym gorącym okresie, żeby to wszystko przerobić, żeby to w ogóle ciągnąć; stare programy, żeby były płatności i były dobrze wykorzystane z obecnego RROW-u, ze środków krajowych. Ci sami ludzie, którzy w biurach powiatowych obsługują wioski nawozowe, teraz się męczą z nowymi obszarowymi, muszą się nauczyć nowych i ekoschematów – kończy Kotańska.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

5 KOMENTARZE

  1. Proponuję jechać do Grodziska Mazowieckiego o 7.30 do agencji ARiMR i spróbować załatwić sprawę nikogo nie zastaniecie urzednicy przychodzą do pracy około 8 godziny ciekawe o której wychodzą pewnie o 13tej..

  2. Dokładnie niech przyjdą Ci najbardziej komentujący popracują choćby miesiąc za najniższa i wrócą do dyskusji 🤣🤣🤣🤣 wszyscy nowy po 3 dniach uciekają, rekord był tydzień 🙈🙈🙈

  3. Czas wyjść z letargu! Czas zacząć realną pracę! Jeżeli komuś to nie odpowiada to zawsze można ją zmienić. We wszystkich agencjach, fundacyjkach, stowarzyszeniach z udziałem skarbu państwa, ludzi jest za dużo lub są figurantami, aby przetrwać. Takie przechowalnie partyjne. Czas wymienić wszystkich!!! RDiP zrobi to sprawnie!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.