fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuPracownicy ARiMR przeszkoleni przez Brygadę Obrony Terytorialnej

Pracownicy ARiMR przeszkoleni przez Brygadę Obrony Terytorialnej

Instruktorzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili szkolenie z przysposobienia wojskowego dla pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, obejmujące m.in. pracę na broni, taktykę, rozpoznanie inżynieryjno-saperskie. Szkolenie odbyło się w koszarach ciechanowskiej Brygady.

Szkolenie jest wynikiem podpisanego porozumienia pomiędzy Dowództwem WOT a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakłada m.in. wzmocnienie zdolności obronnych kraju, przygotowanie pracowników obu instytucji do współdziałania oraz wzajemnego przekazywania informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania urzędów.

Kurs z przysposobienia wojskowego prowadzony dla pracowników ARiMR odbył się w dniach 6-8 marca br. na terenie kompleksu koszarowego 5 Mazowieckiej Brygady OT. W zajęciach uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników Agencji, którzy zostali zapoznani przez instruktorów Brygady z żołnierskim abecadłem.

Szkoleni mieli zajęcia teoretyczne i praktyczne. Uczyli się budowy i zasad działania broni, poznali tajniki taktyki, topografii oraz udzielania pomocy medycznej na polu walki. Instruktorzy przedstawili pracownikom Agencji podział i charakterystykę broni masowego rażenia, toksycznych środków przemysłowych oraz ich wpływ na działanie wojsk.  W ramach zajęć praktycznych pracownicy Agencji ćwiczyli m.in. przyjmowanie prawidłowych postaw strzeleckich,  poruszanie się w terenie przy pomocy narzędzi nawigacyjnych, a także posługiwanie się środkami ochrony przed skażeniami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z rozpoznania inżynieryjno-saperskiego. To na nich pracownicy poznali rodzaje i sposób działania poszczególnych min będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych, a także ćwiczyli ustawienie pojedynczej miny przeciwpancernej. Dodatkowo szkoleni dowiedzieli się, jakie są zasady rozpoznania terenu pod kątem występowania improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz mieli możliwość pracy z wykrywaczem min.

Była to pierwsza odsłona kursu zorganizowanego dla pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 5MBOT. Kolejne wspólne inicjatywy obejmą m.in., współpracę w sytuacjach kryzysowych, wsparcie logistyczne, oraz edukację patriotyczno-obronną i ekologiczną.

Źródło: 5 Mazowiecka Brygada OT

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.