reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 26 października zapoznała się z informacją ministra rolnictwa na temat programu „Rekultywacji gleb zakwaszonych przez nawożenie wapnem pochodzenia naturalnego”, z uwzględnieniem pomocy de minimis oraz dotacji wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Odkwaszanie gleb ma korzystny wpływ na wysokość i jakość płodów rolnych oraz na ochronę zasobów wodnych i ochronę gleb. Wapnowanie gleb jest szczególnie istotne w kontekście wymogów środowiskowych. Z chwilą akcesji do UE odstąpiono od instrumentu finansowego, jakim było dotowanie zakupu wapna nawozowego, gdyż wspólna polityka rolna nie przewiduje udziału budżetu państwa w dofinansowywaniu zadań, których efektem jest podniesienie produkcyjności w rolnictwie. Wapnowanie gleb było dofinansowywane przez niektóre wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Minister podkreślił fakt, że rolnicy pozbawieni pomocy finansowej znacznie ograniczyli lub zaprzestali wapnowania.

Komisja zapoznała się też  z informacją Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Informację przedstawił kierownik Zakładu Gleboznawstwa, Erozji i Ochrony Gruntów Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa – Grzegorz Siebielec.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

O żyzności gleb decydują: skład granulometryczny gleb, zawartość materii organicznej (próchnicy), odczyn gleb, zasobność w składniki pokarmowe oraz zanieczyszczenie gleb. Badania Instytutu prowadzone na przestrzeni lat wykazują: wyraźną tendencję spadku zawartości próchnicy, postępujące zakwaszenie gleb, spadek przeciętnej zawartości siarki, lokalne przekroczenia zawartości dopuszczalnych zanieczyszczeń.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Komisja zapoznała się  równie z informacją na temat biopreparatów bakteryjnych w rekultywacji gleb rolnych.  Informację przedstawiła kierownik Instytutu Mikrobiologii Wydziału Biologii UW – prof. Magdalena Popowska.

Wśród przyczyn wyjałowienia gleb rolnych należy wymienić działalność człowieka powodującą zanieczyszczanie środowiska, stosowanie środków ochrony roślin, w tym w szczególności pestycydów. Zadaniem opracowywanych przez naukowców biopreparatów jest skuteczna i szybka biodegradacja herbicydów przy wykorzystaniu mikroorganizmów naturalnie żyjących w glebie.

W dyskusji zwrócono uwagę na konieczność poszerzania wiedzy rolników na temat szkodliwości stosowania pestycydów oraz stworzenia spójnej strategii przeciwdziałania zanieczyszczeniu i zakwaszeniu gleb, a także konieczność promocji innowacyjnych metod biodegradacji pestycydów.

Źródło: Sejm RP

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI