fbpx

Poznajemy szkodniki liści buraka – cz. II

W sezonach bardzo ciepłych bardzo niebezpiecznymi szkodnikami są chrząszcze – tarczyki i bardzo drobne pajęczaki – przędziorki.

Szkodnikami występującymi niekiedy w ciepłych latach są tarczyki – częściej występujący tarczyk mgławy i rzadziej złotosmugi. Nalatują one na plantacje z nieużytków i miedz sąsiadujących z polami buraka. Zwykle zasiedlają rośliny brzeżne pola i rzadko kiedy przemieszczają się w głąb plantacji.

Samasz loteria - baner

Fot. 1. Larwa tarczyka mgławego po lewej i osobnik dorosły.

Na liściach równocześnie można spotkać stadia dorosłe i larwalne (fot. 1). Zarówno osobniki dorosłe jak i larwy wygryzają wiele, małych dziur. Zaatakowane liście bywają ażurowe, niekiedy wyglądają jak sito o dosyć dużych oczkach (fot. 2). Szkody powodowane przez tarczyki są zwykle niewielkie i nie mają wpływu na plonowanie buraka.

Szkodnikiem, który w tym roku może stanowić poważne zagrożenie dla plantacji buraka, jest przędziorek chmielowiec. Szkodnik ten atakuje buraki w latach suchych i gorących, a rejonem najbardziej zagrożonym są Kujawy. Ten bardzo niewielkich rozmiarów roztocz (około 0,5 mm) przedostaje się na plantacje z sąsiadujących miedz, niekiedy sadów czy jagodników. Żeruje na spodniej stronie liścia tworząc na niej drobne oprzędy, na których zatrzymują się drobiny kurzu i gleby.

Fot. 3. Burak cukrowy zaatakowany przez przędziorki 

W drugiej połowie lata można gołym okiem dostrzec rudawe samice, które będą zimowały. Ułatwia to rozpoznanie przyczyn zachodzących na roślinach zmian. Na górnej powierzchni liścia opanowanego przez przędziorka początkowo pojawiają się przyżółcenia, których powierzchnia jest lekko karbowana (fot. 3). Przyżółcenia powoli nabierają barwy pomarańczowej , a następnie cała powierzchnia liścia, wskuktek intensywnego wysysania soków przez szkodnika zasycha. Ograniczenie powierzchni chlorofilu prowadzi do strat w plonie korzeni i obniżenia ich jakości.

W przypadku wystąpienia przędziorka chmielowca można dokonać zabiegu ochronnego używając akarycydu Ortus 05 SC, jednak tylko na plantacjach buraka cukrowego gdyż tylko tę roślinę obejmuje rejestracja. Problemem z ochroną przed przędziorkiem jest dotarcie pod liście od ich spodu. Należy użyć dużej ilości wody, dyszy dwustrumieniowych i adiuwanta, a zabieg wykonać przy wysokim ciśnieniu.

wrp

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.