fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjePowstanie Fundusz Ochrony Rolnictwa. Na czym ma polegać?

Powstanie Fundusz Ochrony Rolnictwa. Na czym ma polegać?

Projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa został skierowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do konsultacji publicznych. O opinie poproszono 65 organizacji zrzeszających rolników, banki i pracodawców. 

Ministerstwo zauważa, że istniejące uregulowania w zakresie gwarantowania producentom rolnym wypłatę należności za sprzedane produkty rolne zawarte w obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług nie gwarantują uzyskania zapłaty przez producentów rolnych za sprzedane produkty rolne w sytuacji niewypłacalności nabywcy produktów rolnych. Odzyskanie należności za sprzedane produkty rolne nie zawsze jest także możliwe w wyniku postępowania upadłościowego, pomimo, iż w świetle przepisów Prawa upadłościowego należności rolników z tytułu umów o dostarczenie produktów z własnego gospodarstwa rolnego należą do pierwszej kategorii należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości. Funkcjonujące przepisy unijne w zakresie pomocy publicznej dla producentów rolnych nie przewidują dopłat do składek ubezpieczenia od ryzyka upadłości podmiotów nabywających produkty rolne od rolników.  

Jak uzasadnia Ministerstwo, zachodzi pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych umożliwiających producentom rolnym uzyskanie w sytuacjach głębokich spadków przychodów, tj. ryzyka, od których nie można wykupić polisy ubezpieczeniowej, częściowych rekompensat utraconych przychodów w celu kontynuowania przez nich produkcji rolnej, spłaty ciążących na nich zobowiązań lub kredytów oraz na zaspokojenie bieżących potrzeb życiowych rodziny. 

Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w I połowie 2022 r. opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych 197 upadłości firm w Polsce. W roku 2021 upadłość ogłosiło 412 firm; firmy, w stosunku do których w 2022 r. prowadzone jest postępowanie upadłościowe działalność w zakresie produkcji i dostarczania żywności stanowią mniej niż 10 % upadłości (9,65%). 

MRiRW rekomenduje ustawowe wprowadzenie przepisów umożliwiających prawne uregulowanie utworzenia przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę, przetwarzanie lub dalszą odsprzedaż produktów rolnych Funduszu Ochrony Rolnictwa, z którego będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym sprzedającym swoje produkty rolne w przypadku niewypłacalności tych podmiotów spowodowanych ich upadłością. 

W projekcie ustawy proponuje się uregulowanie zasad finansowania, funkcjonowania Funduszu oraz zakresu i trybu finansowania wypłacana producentom rolnym rekompensat. Proponuje się również, aby Fundusz był wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

Projekt ustawy zamieszczony jest w Rządowym Centrum Legislacyjnym pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12369600/katalog/12953408#12953408 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.