fbpx

Powódź. Straty są już, Ministerstwo dopiero przygotowuje pomoc

Powódź wyrządziła rolnikom wielkie szkody. Zniszczone są uprawy rzepaku, buraków, ziemniaków, kukurydzy. Rolnicy potrzebują pomocy. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że pomoc będzie – po oszacowaniu strat, po zgodzie Komisji Europejskiej, po stworzeniu podstawy prawnej…

Samasz loteria - baner

Ministerstwo jest zaangażowane

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zaangażowane w pomoc rolnikom poszkodowanym przez powódź.

– Od samego początku, już w pierwszych dniach powodzi, byliśmy zaangażowani w ocenę szkód spowodowanych powodzią – poinformował minister Siekierski podczas konferencji prasowej po spotkaniu koordynacyjnym instytucji działających w obszarze rolnictwa.

Spotkania

Na terenie województwa opolskiego wiceminister Adam Nowak spotkał się z przedstawicielami służb i instytucji związanych z rolnictwem.

Wizyty

Na terenach, gdzie woda już opadła, odbędą się wizyty wiceministrów Adama Nowaka i Michała Kołodziejczaka – informuje MRiRW.

Narady

W województwach dotkniętych powodzią odbyły się narady oddziałów wojewódzkich ARiMR, KOWR, IJHARS, PIORiN, Inspekcji Weterynaryjnej i Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Przewodniczyli im podsekretarz stanu Adam Nowak oraz dyrektor generalny Ministerstwa Bogusław Wijatyk. Podobne spotkanie na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego jest zaplanowane na 20 września.

Prośby

Dyrektor generalny KOWR ma zwrócić się z prośbą do spółek hodowli roślin i zwierząt, dużych dzierżawców oraz innych większych producentów rolnych o przekazywanie pasz objętościowych, pasz treściwych, zboża oraz materiału siewnego i innych pilnie potrzebnych środków do produkcji rolnej, gospodarstwom rolnym poszkodowanym w wyniku powodzi. Koordynacją tej pomocy będzie zajmował się KOWR.

Wnioski

Minister Czesław Siekierski skierował już do Komisji Europejskiej polski wniosek o uruchomienie środków z rezerwy rolnej. – W najbliższy poniedziałek będę o tym mówił na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE – zapewnił minister. 

Plany

Ministerstwo planuje wykorzystać na pomoc dla rolników m.in. środki pozostałe z PROW 2014-2020 – w ramach „Działania na przywracanie potencjału gospodarstw rolnych dotkniętych klęskami żywiołowymi” – poinformował wiceminister Nowak.

Ministerstwo planuje także stworzenie podstawy prawnej do wprowadzenia preferencyjnych warunków wsparcia i realizacji przedsięwzięć KPO dla rolników, przetwórców i gmin z terenów objętych powodzią, w tym np. wyższych stawek wsparcia i dłuższych terminów na realizację przedsięwzięć – czytamy w komunikacie MRiRW.

Konkret

Stacje chemiczno-rolnicze będą nieodpłatnie wykonywały badania gleb na terenach powodziowych – powiedział Michał Kołodziejczak.  

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.