reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Jump startery zamiast kabli do odpalania ciągnika. Przegląd urządzeń i ceny

Zima to czas kiedy akumulatory w samochodach, ciągnikach i innych maszynach potrafią odmawiać posłuszeństwa, a jak wiadomo bez sprawnego akumulatora rozruch nie będzie możliwy. Pomocą mogą być przenośne urządzenia, takie jak powerbanki z funkcją rozruchu (booster), profesjonalnie nazywane jump starterami. Jednakże w przypadku silników diesla wymagania są nieco inne niż przy silnikach benzynowych i dlatego przyjrzymy się bliżej takim urządzeniom mogącym pomóc w rozruchu ciągnika.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Booster, powerbank czy jump starter to wymienne nazwy urządzeń, które pomogą w rozruchu pojazdu z rozładowanym akumulatorem. Tego typu urządzenia o wielkości mogącej się zmieścić w większej kieszeni kurtki są dostępne na rynku od stosunkowo niedługiego czasu, ale ich starsze odpowiedniki, które są dużo większe i mają oczywiście większą pojemność są znane już bardzo długo. My jednak skupimy się właśnie na tych mniejszych urządzeniach i podpowiemy na co zwrócić uwagę wybierając tego typu starter.

Wybierając starter z pomocą którego uruchomimy ciągnik należyzwrócić uwagę na 3 podstawowe parametry jakimi musi on dysponować:

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Pierwszą z nich jest pojemność. Pojemność powinna być wystarczająco duża aby można było uruchomić pojazd przynajmniej kilkukrotnie. Minimalna pojemność powerbanku rozruchowego powinna w przypadku ciągnika, wynosić przynajmniej 5000 mAh, jednak lepiej celować wyżej. Na rynku znajdziemy obecnie jump startery o pojemności przekraczającej nawet 20000 mAh.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Kolejnym parametrem, jaki trzeba uwzględnić przy zakupie jest prąd rozruchowy, gdyż wartość prądu rozruchowego powie nam o tym, jak duży silnik rozrusznik będzie wstanie uruchomić. Im większy silnik, tym zazwyczaj więcej prądu rozruchowego będzie potrzebował. Standardowe rozruszniki dla samochodów z silnikami benzynowymi posiadają prąd rozruchowy o wartości od 400 A, jednak w przypadku ciągników, czyli maszyn wyposażonych w silniki wysokoprężne, wartość ta musi być wyższa. 1000 A to absolutne minimum pozwalające na uruchomienie mniejszych jednostek.

I wreszcie na koniec warto zwrócić uwagę, jakie akcesoria dostajemy w zestawie, gdyż trzeba wziąć pod uwagę fakt, że samym powerbankiem rozruchowym dużo nie podziałamy. Potrzebujemy dobrej jakości przewodów z klemami, abyśmy mogli podłączyć urządzenie do maszyny. Musimy zwrócić uwagę na to jak długie są przewody i czy klemy są antykorozyjne i odpowiednio zabezpieczone, ponieważ możliwe, że będziemy musieli ich używać w wilgotnym otoczeniu. Na szczęście przewody z klemami zazwyczaj są dołączone do zestawu razem z jump starterem.

Fumo Boost Pro 12V 2500A, fot. akustrefa.pl

Jednym z ciekawszych naszym zdaniem urządzeń tego typu jest np. Fumo Boost Pro 12V 2500A. Jak zapewnia producent, jest on w stanie uruchomić silnika Diesla o pojemności do 7 litrów i benzynowy o pojemności do 8 litrów. Jest to możliwe dzięki akumulatorowi o pojemności 23800mAh i prądowi rozruchowemu do 2500 A. Ponadto posiada certyfikaty bezpieczeństwa CE, FCC, ROHS, CTICK, SAA, ekran LED z procentowym wskazaniem stanu naładowania czy też szybkie ładowanie Quick Charge 3.0. W zestawie otrzymamy twarde etui, przewód USB, zaciski rozruchowe, Instrukcję obsługi w języku polskim, ładowarkę oraz adapter gniazda zapalniczki. Za taki zestaw trzeba zapłacić od 389 zł.

Utrai Jstar One PRO, fot. urzadzeniarozruchowe.pl

Ciekawym rozwiązaniem jest również booster Utrai Jstar One PRO o szczytowym prądzie rozruchu 2500A, co powinno wystarczyć do rozruchu ciągnika tym bardziej, że producent deklaruje, iż urządzenie może działać na silnikach wysokoprężnych do pojemności 7 litrów. Wbudowany akumulator litowo-jonowy ma całkiem dobrą pojemność 16000mAh. Urządzenie posiada oczywiście certyfikaty bezpieczeństwa CE, FCC, co pozwala na bezpieczne i skuteczne użytkowanie. Dodatkowo jest odporne na różne warunki atmosferyczne, takie jak niska temperatura czy wilgotność. Koszt takiego boostera w komplecie z ładowarką i kablami rozruchowymi rozpoczyna się od 369 zł.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI