fbpx

Potrzebna szybka interwencja na rynku mleka i wołowiny

W związku z trudną sytuacją na rynku mleka i wołowiny Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję na rynku.

Szanowny Panie Ministrze,

Baner Syngenta

W ostatnich dniach Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej przedstawił stanowisko wobec wyzwań stawianych branży rolniczej przez pandemię koronawirusa, kierowane na ręce Pana Ministra. Światowa epidemia z pewnością mocno odbije się na gospodarce a przy tym również na rolnikach. Skutki widać już dziś. Zapowiedzi pakietu pomocowego kierowane przez Rząd nie uwzględniają prawie w ogóle pomocy dla branży rolniczej. Rolnicy w rzeczywistości zostaną dotknięci kryzysem podobnie jak inne gałęzie gospodarki.

Skutki wprowadzonego na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz ogólnej sytuacji na świecie związanej z koronawirusem widać w rolnictwie już dziś. Sytuacja na rynku mleka zmienia się gwałtownie. Dostawcy mleka obawiają się o ciągłość odbioru, niepokój występuje wśród hodowców bydła mlecznego i producentów mleka. Kluczowe dla Polskich producentów jest utrzymanie eksportu, gdyż produkują oni około 30% więcej surowca niż są w stanie skonsumować w kraju.
Część producentów może nie poradzić sobie z tą nadwyżką, a co za tym idzie mleczarnie nie będą odbierać mleka.

Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej napływają wnioski o interwencję w sprawie ograniczenia skupu mleka. Ograniczenia zostały wprowadzone już w Mleczarni Turek Sp. z o.o., gdzie skup ten zostanie zmniejszony o 10%. Wewnętrzna konsumpcja artykułów mlecznych spada a zamknięte granice bardzo mocno ograniczają przepływ surowca mlecznego.

Brakuje działań mogących wesprzeć eksport, który obecnie prawie nie funkcjonuje. Eksport do Chin został prawie uniemożliwiony a ceny frachtów są tak wysokie, że wysyłka mleka w proszku czy innych towarów na rynek chiński jest w zasadzie nieopłacalna. Przy utrudnionej logistyce i handlu wewnątrz Unii Europejskiej problem ten będzie się pogłębiał.

Obecnie mleczarnie i proszkownie zapełnione są mlekiem w proszku. Szczyt produkcji mleka dopiero nastąpi, co budzi jeszcze większe obawy wśród producentów mleka w obecnej sytuacji. Mniejsze spółdzielnie mleczarskie są w złej kondycji finansowej, która może nie pozwolić im przetrwać kryzysu natomiast duże mleczarnie mogą niechętnie przyjmować nowych dostawców jeśli obecna sytuacja potrwa dłużej. Mleczarnia w Turku postanowiła ograniczyć skup, tak aby utrzymać cenę mleka na niezmienionym poziomie. W dalszej kolejności możemy doczekać się sytuacji, gdzie nadwyżka mleka będzie duża i wystąpi konieczność wylewania mleka na pole. Władze mleczarni wskazują na to, że decyzja ta wynika z sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Dyrekcja Mleczarni Turek rozesłała listy do rolników w których można odczytać, że obecna sytuacja coraz mocniej wpływa na codzienne życie oraz obowiązki. Rośnie liczba osób zainfekowanych wirusem oraz osób będących w okresie kwarantanny co bardzo utrudnia proces utrzymania ciągłości funkcjonowania fabryk oraz łańcucha dostaw. Wewnętrzna konsumpcja artykułów spożywczych spada, a zamknięte granice bardzo mocno ograniczają przepływ surowca mlecznego. Jak na razie nie ma mowy o tym, aby sytuacja szybko się poprawiła. W liście do rolników znalazła się również informacja, iż w najbliższych tygodniach produkcja serów będzie ograniczana, a nawet w czarnym scenariuszu może dojść do chwilowego zatrzymania fabryki. Ograniczenie będzie obowiązywać do odwołania.

Drugim znaczącym problemem jest sytuacja na rynku wołowiny. Drastycznie spadły ceny żywca wołowego, między innymi ze względu na sytuację we Włoszech. Włochy są dużym odbiorcą i pośrednikiem w handlu wołowiny w Europie. Odbiorcy oferują w chwili obecnej 6-8 zł za kg żywca ras mięsnych, lub ras mieszanych.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i kolejne dni przynoszą niestety następne złe informacje dla rolników. Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o uruchomienie działań interwencyjnych na dotkniętych rynkach rolnych a w szczególności na rynku mleka i obecnej sytuacji w Mleczarni Turek. W imieniu rolników wnioskujemy o zachowanie swobodnego przepływu towarów, tak aby łańcuch dostaw żywności nie został zachwiany oraz aby bezpieczeństwo żywnościowe dla obywateli było zapewnione.

Z poważaniem

Piotr Walkowski: Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.