Polsko-Ukraińska Komisja Międzyrządowa ds. współpracy gospodarczej odbyła swoje dziewiąte posiedzenie 11 marca we Lwowie. Poinformowało o tym polskie Ministerstwo Rolnictwa i ukraiński Portal Rządowy, ale komunikaty są oględne i nie przekazują żadnych konkretów.
Z komunikatu polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dowiadujemy się, że podczas spotkania minister Czesław Siekierski powiedział, że w sektorze rolno-spożywczym Polska i Ukraina zawsze będą współpracować i rywalizować. Po raz kolejny przedstawił uzasadnienie wprowadzonych w kwietniu 2023 r. przez rząd PiS „pewnych ograniczeń w imporcie wybranych produktów z Ukrainy”. Wyraził nadzieję, na „wypracowanie mechanizmu wzajemnego licencjonowania eksportu produktów rolnych”, zadeklarował pomoc w dostosowaniu ukraińskiego sektora rolno-spożywczego do wymagań Unii Europejskiej, a także „wyraził nadzieję na współpracę Polski i Ukrainy w celu wspólnego eksportu żywności na rynki krajów trzecich”.
Z komunikatu ukraińskiego Portalu Rządowego dowiadujemy się, że „uczestnicy dyskutowali o współpracy w obszarach handlu i inwestycji, energetyki, ochrony środowiska, rolnictwa, transportu i infrastruktury, w sektorze kredytowym i celnym, przemyśle obronnym, polityce weteranów itp. (…) Ponadto w wyniku spotkania osiągnięto porozumienie w sprawie modernizacji punktu kontrolnego Szeginie”.
Przed posiedzeniem Komisji Międzyrządowej minister Czesław Siekierski rozmawiał z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim i wiceministrem gospodarki Ukrainy Tarasem Kaczką. Rozmowa dotyczyła oczywiście handlu produktami rolno-spożywczymi. Z komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że obie strony stoją na swoich, znanych publicznie stanowiskach.
„Minister Siekierski podkreślił, że konieczne jest zabezpieczenie polskiego rynku przed negatywnymi skutkami nadmiernego importu rolnego z Ukrainy. Zniesienie w przyszłości obecnie obowiązującego zakazu importu będzie wymagać uprzedniego wprowadzenia rozwiązań, które skutecznie i systemowo uregulują ten handel. Minister Solski poinformował, że ukraińscy eksporterzy w coraz większym stopniu wykorzystują inne niż polski korytarze solidarnościowe w celu wywozu towarów rolnych z Ukrainy, co umożliwi odciążenie polskiej infrastruktury transportowej i zmniejszenie tranzytu”.
Ciekawe jest natomiast, że ministrowie uznali potrzebę włączenia do dalszych rozmów przedstawicieli sektora rolno-spożywczego obu państw.
Rozmowy będą kontynuowane 18 marca 2024 r. w Warszawie. Spotkanie to będzie stanowiło przygotowanie do polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych planowanych na 28 marca 2024 r. w Warszawie.
Więcej informacji znaleźć mogą Państwo klikając w podane wyżej linki. Jednak jak widać, rozmowy Komisji Międzyrządowej osłonięte są tajemnicą. Miejmy nadzieję, że tak właśnie jest, w przeciwnym razie musielibyśmy uznać, że nie przynoszą one żadnych rozwiązań.