Posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca “Mleko i produkty mleczne”

W związku z ostatnimi manifestacjami producentów mleka w całej Europie i z odpowiedzią Komisarz Fisher-Boel podczas posiedzenia Rady, 15 czerwca br. w Brukseli odbyło się posiedzenie ad hoc grupy roboczej Copa-Cogeca Mleko i produkty mleczne”. Spotkanie zostało zorganizowane w celu uzyskania wspólnego stanowiska w sprawie instrumentów, które pozwoliłyby na polepszenie sytuacji europejskiego sektora mleka, a także było okazją do omówienia zbliżającej się manifestacji organizowanej przez Komitety Copa-Cogeca 22 czerwca br. w Luksemburgu.”

Podczas spotkania delegacje państw wyraziły wspólne przekonanie, że krótkoterminowe działania nie przyniosą wymiernego efektu i nie rozwiążą istniejącego problemu w produkcji mleka i przetworów mlecznych. Wyraziły ponadto opinię, że należy wykorzystać wszystkie instrumenty zarządzania ryzykiem, jakimi dysponuje Komisja Europejska. Oprócz działań związanych ze skupem zapasów produktów mlecznych, prywatnym przechowalnictwem oraz refundacją wywozową, uczestnicy spotkania podkreślili, że ważne będzie również wykorzystanie w pełni środków związanych z programem Mleko w szkołach” oraz przedłużenie systemu wsparcia dla masła. Delegacje wyraziły ponadto przekonanie, iż w celu nadania płynności producentom mleka i przetworów mlecznych ważne będzie przyspieszenie wypłaty płatności bezpośrednich, które Komisja Europejska zapowiedziała na październik br.

Kolejnym poruszonym tematem podczas spotkania były praktyki niektórych producentów i dystrybutorów polegające na zastąpieniu produktów mlecznych produktami pochodzenia roślinnego. Zwrócono uwagę, że obecnie można znaleźć na rynku europejskim kilka imitacji produktów mleczarskich, które nie zawierają produktów mlecznych, a figurują pod nazwą “produkt mleczny”, przez co konsumenci są wprowadzani w błąd. Praktyki te, zdaniem wszystkich uczestników posiedzenia powinny zostać uregulowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności