fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychPopyt na pszenicę ze strony krajów Afryki Północnej będzie rósł

Popyt na pszenicę ze strony krajów Afryki Północnej będzie rósł

W większości północnoafrykańskich regionów uprawy zbóż zima była zbyt ciepła i zbyt sucha, co spowodowało, że zbiory będą słabe, a to zwiększa zapotrzebowanie na import zbóż.  

Jak podaje serwis kaack, w dużej części Maghrebu susza negatywnie wpłynie na zbliżające się zbiory. Brak opadów był problemem już na początku sezonu wegetacyjnego, a teraz widać, że należy spodziewać się plonów niższych od średniej z ostatnich pięciu lat.

Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów z unijnego serwisu prognostycznego MARS, większość ważnych regionów uprawy zbóż w Maroku, w Algierii oraz w północno-wschodnich i centralnych regionach Tunezji została dotknięta suszą. Zaobserwowano tam opóźniony rozwój roślin i poniżej przeciętnego przyrost biomasy. Aby uniknąć dalszych strat pilnie potrzebny jest deszcz.

W Libii sytuacja jest bardziej zróżnicowana gdyż na poziomie krajowym pozytywne oczekiwania dotyczące zbiorów na północnym zachodzie kraju mogą zrównoważyć nieco poniżej średniej oczekiwania na północnym wschodzie. Korzystne warunki uprawy panowały w najważniejszych zbożowo regionach Egiptu, co wynika głównie z faktu, że większość obszarów jest sztucznie nawadniana. Natomiast szczególnie niepewna jest sytuacja w Algierii.

Prognozy plonów przygotowane przez ekspertów MARS dla pszenicy w całym regionie Maghrebu wynoszą od -15% do -24% w porównaniu ze średnią z 5 lat. W przypadku jęczmienia prognozuje się spadki od 10% do 30%. W każdym razie kraje Afryki Północnej mogą pokryć tylko niewielką część swojego zapotrzebowania na zboże dzięki własnym uprawom. W ostatnich latach produkcja pszenicy wahała się między 16 a 21 mln ton, a w tym roku będzie to prawdopodobnie jeszcze mniej niż w słabym roku 2020, kiedy zebrano 15,8 mln ton pszenicy.

Natomiast departament Rolnictwa USA szacuje tegoroczne zapotrzebowanie w tamtejszym regionie na 47 mln ton. Popyt pokrywa import w ilości około 30 mln ton, który stale wzrastał w ostatnich latach. Biorąc pod uwagę obecne prognozy zbiorów, kraje północno- zachodniej Afryki prawdopodobnie w nadchodzącym sezonie będą musiały kupować za granicą jeszcze więcej zboża.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.