Poprawić status rolniczek

Unijna organizacja rolnicza Copa opublikowała 28 kwietnia w Brukseli strategiczną wizję, by poprawić status rolniczek i zmniejszyć nierówności pomiędzy mężczyznami a kobietami .

Mimo że kobiety są lepiej wykształcone, nadal występują różnice w wynagrodzeniu, emeryturach i własności gospodarstw rolnych między kobietami a mężczyznami. Ogólnie rzecz biorąc, różnice w emeryturach wynoszą 41,1%, a na obszarach wiejskich mogą być nawet o 10% większe. 29% osób prowadzących gospodarstwa to kobiety, ale ich gospodarstwa są często o 40% mniejsze od tych, którymi zarządzają mężczyźni – mówi Willemien Koning-Hoeve, przewodnicząca Komisji Kobiet Copa.

W swoim wystąpieniu w Brukseli Willemien Koning-Hoeve podkreśliła, że kobiety są ambitne, a ich rola ma niesamowite znaczenie dla przetrwania gospodarstw rodzinnych, które nadal charakteryzują rolnictwo w UE. Kobiety to prawie 50% ludności obszarów wiejskich, jednak w niektórych państwach członkowskich UE małżonki wspomagające nie są objęte systemem ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczone od wypadków przy pracy. Kobiety zaangażowane w rolnictwo chcą łatwiejszego dostępu do edukacji, szkoleń zawodowych i nowych umiejętności, by mogły podejmować przedsiębiorcze inicjatywy i zwiększyć konkurencyjność swoich gospodarstw.

Muszą jednak, jak zaznaczyła, również uzyskać dostęp do usług i udogodnień, gdyż pracują przez siedem dni w tygodniu i potrzebują możliwości skorzystania z opieki nad osobami starszymi, dziećmi, czy znalezienia zastępstwa w razie choroby. Co więcej, dostęp do usług takich jak łącza szerokopasmowe pozwoli zmniejszyć izolację obszarów wiejskich i zbliżyć warunki życia do tych panujących w miastach.

Przewodnicząca Komisji kobiet Copa zaapelowała o wsparcie organizacji rolniczych, Komisji Europejskiej, członków Parlamentu Europejskiego i władz krajowych w realizacji sześciu punktów tej strategicznej wizji na rzecz poprawy statusu rolniczek.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności