Ponar Wadowice wyznacza nowe trendy

Ponar Wadowice, producent elemetów hydrauliki siłowej,kupi 50,5% udziałów amerykańskiej firmy Georgia Hydraulic Cylinders. Po raz pierwszy w historii rynku kapitałowego, polska spółka giełdowa przejmie firmę produkcyjną w Stanach Zjednoczonych.

– To na pewno przełomowy krok w historii Ponaru. Proces poszukiwania wiarygodnego partnera, mającego podobną wizję przyszłości rynku hydrauliki na świecie nie mógł być krótki. Upływ czasu sprawił, że nie wszyscy nasze plany traktowali jako w pełni wiarygodne. Tym bardziej jestem dumny, że rozbudowa grupy kapitałowej Ponaru przebiega zgodnie z zapowiedziami o stworzeniu globalnego dostawcy siłowników przemysłowych – podkreśla Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru Wadowice (na zdjęciu pierwszy od prawej, obok Joe Bijjani – właściciela GHC).

Za udziały amerykańskiej firmy Ponar zgodził się zapłacić 14 mln USD, wynika z podpisanego listu intencyjnego. Nie jest to kwota wygórowana, ponieważ w ciągu trzech lat przychody GHC mają wzrosnąć do 50 mln USD. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca stycznia 2008 r. Georgia Hydraulic Cylinders, Inc istnieje na rynku od 1976 r. Według wstępnych danych przychody netto ze sprzedaży za rok 2007 wyniosły ponad 5 mln USD, przy rentowności netto ponad 10%. Asortyment spółki obejmuje produkcje siłowników przemysłowych. Na koniec 2007 r. firma zatrudniała 52 pracowników prowadząc działalność produkcyjną w hali o powierzchni 13 000 mkw. – Obecnie GHC jest w trakcie przenoszenia produkcji do nowej hali o łącznej powierzchni 70 000 mkw. Dostawa nowych maszyn oraz rozpoczęcie działalności produkcyjnej w nowym obiekcie planowana jest począwszy od drugiego kwartału 2008 roku. Hala będzie wyposażona w wysokowydajne i nowoczesne maszyny i urządzenia przeznaczone do produkcji siłowników japońskiej firmy Mazak- mówi prezes.

Dzięki przejęciu GHC, grupa Ponar uzyska możliwość bezpośredniego wejścia na chłonny rynek amerykański oraz skokowy wzrost sprzedaży w segmencie hydrauliki siłowej. Strony planują także rozpoczęcie współpracy w zakresie wspólnych źródeł zaopatrzenia spółek hydraulicznych grupy w materiały produkcyjne oraz narzędzia wykorzystywane w procesie produkcji. – Naszym celem jest również rozszerzenie zakresu produkcji GHC o zasilacze hydrauliczne. Będzie to możliwe poprzez współpracę z naszą spółką zależną Ponar Lubań. Byłyby one montowane bezpośrednio dla klientów z rynku amerykańskiego – podkreśla Arkadiusz Śnieżko.

Rynek siłowników dedykowanych dla przemysłu jest jednym z najatrakcyjniejszych segmentów rynku hydrauliki przemysłowej. Cechuje go wysokie tempo rozwoju oraz wysokie marże. Dlatego Ponar planuje kolejne akwizycje spółek z branży w Polsce lub na rynkach zagranicznych.

źródło: Tomasz Muchalski
Everest Consulting Sp z o.o.
opr. MS
Wrp.pl
www.ponar-wadowice.pl
www.georgiahydraulic.com.

Dodatkowe informacje na temat Grupy Kapitałowej Ponar Wadowice S.A.:Grupa Kapitałowa Ponar Wadowice S.A. koncentruje swoją aktywność na rynku hydrauliki siłowej w takich obszarach rynku jak produkcja elementów hydrauliki siłowej, siłowników hydraulicznych oraz zasilaczy (układów) hydraulicznych. Grupa jest jednym ze znaczących dostawców hydrauliki na rynku polskim oraz aktywnie realizuje strategie rozwoju na rynkach międzynarodowych. Uzupełniającą działalnością Grupy są inwestycje na rynku nieruchomości. N

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj