fbpx
Strona głównaWiadomościPonad połowa "młodych rolników" otrzymała premie

Ponad połowa “młodych rolników” otrzymała premie

179,4 mln zł trafiło do młodych rolników”, którzy o takie wsparcie wystąpili w ubiegłym roku. W ramach pomocy “Ułatwianie startu młodym rolnikom” premie w wysokości 50 tys. zł do 19 czerwca br. otrzymało ponad 3,5 tys. rolników, czyli 55% ubiegających się. ARiMR rozpoczęła też wydawanie decyzji o przyznaniu premii ułatwiającej start zawodowy tym, którzy złożyli takie wnioski w 2009 r.”

W tym roku do wykorzystania jest 291,7 mln zł. Od 25 marca, kiedy ARiMR uruchomiła taką pomoc, wnioski złożyło 653 rolników, ubiegając się o premię w łącznej wysokości 32,65 mln zł. Kilkudziesięciu z nich otrzymało już decyzje o udzieleniu wsparcia.

Zaostrzone jednak zostały zasady przyznawania pomocy finansowej młodym rolnikom”. Przede wszystkim, zmieniono kryterium wielkości gospodarstwa rolnego, które nie może być mniejsze niż średnia w danym województwie. Jednak, gdy jest ona mniejsza niż średnia krajowa, obowiązuje średnia krajowa. Premia może być też przyznana “młodym rolnikom”, którzy zamierzają po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej. Wyjątek stanowią osoby prowadzące gospodarstwo rolne, które otrzymali w drodze spadku lub darowizny, nie dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o pomoc.

Zmianie uległ także termin przeznaczony na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych przez “młodych rolników”. Chodzi o to, że wsparcie finansowe mógł otrzymać rolnik, który w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie posiadał kwalifikacji zawodowych, ale zobowiązał się do uzupełnienia wykształcenia w ciągu 36 miesięcy od dnia wydania przez ARiMR decyzji o przyznaniu mu premii ułatwiającej start zawodowy. Beneficjenci, którzy otrzymali pomoc dla młodych rolników z programu wdrażanego w latach 2004-2006, byli zobowiązani do uzupełnienia kwalifikacji rolniczych w ciągu pięciu lat od dnia przejęcia gospodarstwa.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.