Ponad 89% kwoty mlecznej wykorzystane

Do końca stycznia 2015 roku, krajowi dostawcy dostarczyli już ponad 89% mleka do skupów. Do końca roku kwotowego pozostały wtedy trzy miesiące, jeśli taka tendencja się utrzyma, przekroczymy przyznany limit o ponad 7%.

Jak podała Agencja Rynku Rolnego, od kwietnia ub r. do końca stycznia 2015 roku, do podmiotów skupujących dostarczono ok. 8,85 mld kg mleka (po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu). Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 10 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł ok. 89,52%. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 89,20%.

Ilość skupionego mleka jest większa o 5,34 % w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Jeśli taka dynamika skupu się utrzyma, Polska może przekroczyć kwotę mleczną o ponad 7 %, co skutkować będzie koniecznością uiszczenia opłaty wyrównawczej. Kary będą znacząco wyższe niż opłata za rok kwotowy 2013/2014.

Renata Struzik, źródło: ARR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności