fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjePonad 561 mln złotych od Komisji Europejskiej na wsparcie sektora rolnego w...

Ponad 561 mln złotych od Komisji Europejskiej na wsparcie sektora rolnego w Polsce

Komisja Europejska przyznała Polsce 561,6 mln. zł. na wsparcie sektora podstawowej produkcji rolnej – podał na Twitterze komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski 

“Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa (opublikowanych w Dzienniku Urzędowym UE pod nr. 2023/C 101/03 – red.), przyjętych przez Komisję w dniu 9 marca 2023 r. w celu wsparcia środków w sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla przyspieszenia ekologicznej transformacji i zmniejszenia zależności paliwowej. Nowe ramy zmieniają i częściowo przedłużają tymczasowe ramy kryzysowe, przyjęte 23 marca 2022 r., aby umożliwić państwom członkowskim wspieranie gospodarki w kontekście obecnego kryzysu geopolitycznego, zmienione już 20 lipca 2022 r. i 28 października 2022 r. W ramach programu pomoc będzie polegać na ograniczonej wysokości pomocy w formie dotacji bezpośrednich. Celem działania jest wsparcie uprawnionych beneficjentów poprzez łagodzenie skutków rosnących kosztów kluczowego nakładu do produkcji rolnej – paliwa, a tym samym zapewnienie stabilnego poziomu cen” – napisał Janusz Wojciechowski. 

Jak zapewne nasi czytelnicy zauważyli, urzędniczy żargon tego komunikatu nie pozwala mieć pewności, na co mogą zostać przeznaczone te pieniądze. O to, na jakie działanie ma zostać przeznaczona ta pomoc oraz jaka jest szansa na akceptację głównych programów, tj. dopłat do ha uprawy zbóż oraz “pomoc nawozową” zapytał komisarza Wojciechowskiego prawnik i ekonomista związany z branżą rolną Karol Olszanowski.  

– Dopłaty do paliwa rolniczego. Poza tym, proszę o odrobinę cierpliwości na kolejne dobre wiadomości 😊 – odpowiedział komisarz ds. rolnictwa. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.