Ponad 2000 przypadków wirusa ze Schmallenbergu w krajach UE

Na terenie Wspólnoty stwierdzono już ponad 2000 przypadków tzw. wirusa ze Schmalengeru. Liczba farm z wirusem w Wielkiej Brytanii wzrosła do 158, w tym chorobę wykryto u 11 sztuk bydła. Największa liczba zainfekowanych farm jest jednak w Niemczech (923 farmy).

We Francji wirus ze Schmallengeru jest już obecny na 670 farmach. Pojedyncze przypadki zachorowań stwierdzono także w Luksemburgu, w Belgii oraz we Włoszech, a w ostatnich dniach pierwszy przypadek tej choroby wykryto w Hiszpanii. Tymczasem Rosja podtrzymuje stanowisko dotyczące wstrzymania od 20 marca br. importu bydła, owiec oraz żywca wieprzowego z Unii w związku z zagrożeniem wirusem ze Schmallengeru. Jednocześnie Rosjanie odrzucili zarzuty Wspólnoty, iż zastosowane działania będą niewspółmierne do istniejącego zagrożenia. Rosjanie podkreślili, że zakaz handlu nie będzie dotyczył zwierząt pochodzących z niezagrożonych terenów.

Nowy wirus, zwany Schmallenberg (nazwa pochodzi od niemieckiej miejscowości, w której po raz pierwszy go zidentyfikowano), atakuje głównie dorosłe bydło, ale także owce i kozy. Zarażone wirusem zwierzęta rodzą zdeformowane lub martwe płody.
Wrp.pl/FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności