Pomysły Komisji Europejskiej mogą zmniejszyć konkurencyjność polskiej branży drobiarskiej

Wejście w życie niektórych pomysłów Komisji Europejskiej może doprowadzić do znacznego obniżenia konkurencyjności polskiego sektora drobiarskiego – stwierdzili uczestnicy konferencji pt. “Aktualne wyzwania branży drobiarskiej”, która odbyła się 2 czerwca b.r. 

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Jak informuje Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, branża drobiarska w Polsce od kilku lat zmaga się z poważnymi wyzwaniami, wzmocnionymi ostatnio przez bezprecedensowo duży napływ taniego mięsa drobiowego z Ukrainy.  

– Otwarty dostęp do unijnego rynku jest rujnujący dla sektora, gdyż nie mamy szansy konkurować z produktem, który jest wytworzony bez obowiązku spełnienia szeregu kosztownych unijnych norm – mówi Dariusz Goszczyński, prezes Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej. – Polscy producenci drobiu rozumieją zasady rynkowej konkurencji, pod warunkiem jednak, że strona ukraińska zobowiąże się do zapewnienia równoważnych standardów jakościowych i norm dobrostanowych obowiązujących w UE.  

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
reklama
Baner Corner

Tymczasem w ośrodkach decyzyjnych Unii Europejskiej prowadzona jest obecnie bardzo ważna dyskusja dotycząca wdrożenia strategii „Od pola do stołu”. Przygotowywane są m.in. rozwiązania legislacyjne dotyczące wymagań dobrostanowych brojlerów oraz niosek. Raport i rekomendacje w tej sprawie zostały już przedstawione przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Równocześnie prowadzone są prace w zakresie rewizji norm handlowych dla mięsa drobiowego. Implementacja powyższych zagadnień będzie miała bardzo duży wpływ na przyszłość naszego sektora. W opinii producentów drobiu realizacja zaleceń EFSA może doprowadzić do bardzo poważnych zakłóceń w całym sektorze drobiarskim w Unii Europejskiej; do najbardziej kontrowersyjnych elementów opinii EFSA, które zdaniem branży są oparte na błędnej analizie danych i należy je bezwzględnie zmienić, należy zalecenie stosowania maksymalnego zagęszczenia hodowli do 11 kg/m2oraz ograniczenie tempa wzrostu brojlerów. 

reklama
Baner SUmi

Organizacje skupiające rolników oraz przetwórców aktywnie biorą udział w procesie nowelizacji unijnych przepisów w sprawie dobrostanu zwierząt – nikt nie neguje potrzeby wprowadzenia zmian, jednak, w opinii branży, proces ten powinien być – a nie jest – oparty na trzech filarach: środowiskowym, społecznym oraz ekonomicznym. Bez tego wejście w życie niektórych pomysłów Komisji Europejskiej może doprowadzić do znacznego obniżenia konkurencyjności polskiego sektora drobiarskiego.  

źródło: KRD – IG.  

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.