Pomorze – warto odwiedzić!

W długi czerwcowy weekend warto wybrać się na Pomorze i odwiedzić miejsca ciekawe, piękne, często niezwykłe i zaskakujące, których na Pomorzu jest mnóstwo. Atrakcyjnie, aktywnie oraz edukacyjnie można spędzić czas obcując z pięknem natury Kaszub i Kociewia lub wziąć udział w niecodziennej lekcji historii.

Dom do Góry Nogami
W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku niecodzienną atrakcją jest dom, który stanął na głowie. To jedno z częściej odwiedzanych ostatnio miejsc na Kaszubach. Do domu wchodzi się przez okno szczytowe i porusza po suficie. Wnętrze jest urządzone w stylu realnego socjalizmu. Znajdziemy tu toaletę z lat 70., pokój telewizyjny i kredens z kryształami. Z telewizyjnego odbiornika usłyszymy słowa komunistycznej propagandy z najbardziej znanym zdaniem: Pomożecie? – Pomożemy!”. Ten niezwykły dom ma być symbolem czasów PRL-u, gdy wszystko było postawione na głowie. Ma też symbolizować udział Kaszubów w wywróceniu do góry nogami systemu komunistycznego.
CEPR to nie tylko miejsce zabawy, ale również edukacji historycznej. Obok Domu do Góry Nogami i najdłuższej 36-metrowej deski świata wpisanej do księgi rekordów Guinnessa stoi Dom Sybiraka – oryginalna zagroda z Syberii, która przypomina o tragedii, jaką przeżyli polscy zesłańcy. Syberyjska chata to dar mieszkańców miejscowości Zapleskino, położonej 360 km na wschód od Irkucka. W CEPR możemy też obejrzeć Muzeum Ciesielnictwa z 2300 eksponatami – przedmiotami służącymi do obróbki drewna, replikę 300-letniego dworu z Salina czy przedwojennyDom Harcerza.

Władca Mórz ma pomnik z… Lego!
Niecodzienny monument – Fontannę Neptuna zbudowaną z klocków Lego – można podziwiac na plaży w Gdańsku-Brzeźnie. Instalacja powstała z 169 357 klocków i waży 595 kg. Lego Neptun ma ponad dwa i pół metra wysokości a do Gdańska przyjechał z Czech

Przy plaży w Brzeźnie, u zbiegu al. Hallera i ul. Jantarowej, stanął niecodzienny monument – Fontanna Neptuna zbudowana z klocków Lego. Instalacja ma ponad dwa i pół metra wysokości i oglądać ją będzie można do końca wakacji. Lego Neptun zbudowany został z 169 357 klocków i waży 595 kg. Do Gdańska przyjechał z Czech.

Kaszubskie Oko
Przepiękne widoki okolic Jeziora Żarnowieckiego można podziwiać z 44-metrowej wieży widokowej w gminie Gniewino. Najważniejszymelementem Kaszubskiego Okajest “źrenica” – wieża widokowa, z jej platformy rozciąga się widok na całą okolicę, aż do wybrzeża Bałtyku.
Kompleks rekreacyjno-turystyczny Kaszubskie Oko położony jest na wysokim (ok. 113 m n.p.m.) wzniesieniu, w bliskim sąsiedztwie tzw. górnego zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej nad Jeziorem Żarnowieckim. U podnóża wieży rozciąga się ogród botaniczny ułożony w kształt ogrodu francuskiego.

Parowozownia w Kościerzynie
Do jedynego na północy kraju muzeum kolejnictwa zaprasza kolejowa ekspozycja Parowozowni w Kościerzynie z XIX w. Najoryginalniejszym eksponatem skansenu jest wagon kolei linowo-terenowej z zakopiańskiej Gubałówki. Najwęższe eksponaty to pług odśnieżny i wagony kolei wąskotorowej 600 mm, najbardziej egzotycznymi eksponatami są parowóz TE 7175, który trafił tu zza wschodniej granicy i elektryczny zespół trakcyjny EW90-12, którypracował w berlińskiej kolei podmiejskiej i trójmiejskiej SKM. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.

Helskie fokarium
WHelu, przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego istnieje jedyne wPolsce fokarium, w którym przez cały rok podziwiać można foki szare. Jeszcze 100 lat temu żyło ich w Zatoce Gdańskiej około tysiąca, jednak rybacy traktowali je jak szkodniki i usilnie tępili. W miarę upływu lat pokaźne, bo kilkutysięczne zastępy tych przemiłych ssaków prawie zupełnie zniknęły z naszych wód.

Wędrujące wydmy
Niezwykłą atrakcją regionu są rozległe ruchome wydmy na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Łącka Góra jest najwyższą z nich i ma wysokość 42 metrów. Przez tę wydmę przebiega szlak turystyczny o długości 7 km, który można pokonać pieszo lub rowerem. Przebycie go daje namiastkę zmagań z naturą, jakie można napotkać na pustyni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności