Pomorski narybek

Obwody rybackie na Pomorzu dostarczają 80% materiału zarybieniowego oraz około 60% ryby handlowej ryb łososiowatych w skali całego kraju. Na obszarze województwa znajduje się blisko 95 obiektów hodowli ryb łososiowatych i około 20 obiektów hodowli ryb karpiowatych. Dobrze rozwinięte jest przetwórstwo – mieszczą się tu 84 zakłady przetwórstwa ryb.

Pomorskie to nie tylko dostęp do Morza Bałtyckiego, to także prawie 67 tys. ha wód śródlądowych. Swoje ujście do Bałtyku mają tu Wisła, Słupia, Reda i Łeba, a z około tysiąca jezior największe to Łebsko, Gardno, Żarnowieckie, Charzykowskie i Wdzydzkie. Bogaty i zróżnicowany rybostan Pomorza zagospodarowuje 115 dzierżawców, uprawnionych do rybactwa. Na dużą skalę rozwięta jest produkcja materiału obsadowego do zarybiania wód śródlądowych, także na terenie całego kraju. A ośrodki narybkowe z Pomorza są znane i cenione nie tylko w Polsce.

Na dużą skalę rozwinięte są chów i hodowla pstrąga tęczowego oraz karpia. Do celów konsumpcyjnych najwięcej produkuje się pstrąga tęczowego i źródlanego, a także karpia, karasia, lina, amura, jesiotra, szczupaka, tołpygę, łososia, okonia, palię i inne gatunki.

Rybołówstwo bałtyckie to około 400 kutrów i 900 łodzi rybackich, w tymw województwie pomorskim164 kutry i352 łodzie rybackie. Szacuje się, że w województwie pomorskim zatrudnionych jest około 2000 rybaków bałtyckich, a każdy z nich pracując na morzu daje zatrudnienie 7 osobom na lądzie. Te dane szacunkowe pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

E.G./WRP
źródło: UMWP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności