Pomogą rolnikom i leśnikom

Copa – Cogeca zadowolone z nowych unijnych przepisów które mają pomóc unijnym rolnikom i leśnikom minimalizować wpływ na zmiany klimatyczne przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

Porozumienie paryskie postanawia, że rolnictwo musi dostosować się do wymogów w sposób zrównoważony, nie narażając bezpieczeństwa żywnościowego.  Należy tego przestrzegać.  Nie ma sensu rozwiązywanie problemów związanych z klimatem poprzez zmniejszanie wydajności rolników czy spółdzielni oraz poprzez narażanie się na spadek jakości oferowanego pożywienia. Bardzo nas cieszy, że w opublikowanej dziś decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego oraz tej dotyczącej LULUCF uwzględniono aspekt elastyczności. Pozwoli to branży rolniczej oraz leśnej na walkę ze zmianami klimatycznymi w sposób zrównoważony. Musimy upewnić się, że nowe przepisy dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi są elastyczne i uwzględniają potrzeby sektorów objętych systemem handlu emisjami (ETS) i tych nim nie objętych (non-ETS) oraz LULUCF – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

Jak dodaje Pesonen jest to szczególnie ważne, ponieważ sektory te pochłaniają także zanieczyszczenia z atmosfery. Sektor rolnictwa i leśnictwa bardzo przyczyniają się do wali ze zmianami klimatycznymi, pozwalając UE na zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych.

Odnawialne surowce pochodzące z tych branż już w tej chwili dostarczają rozwiązań i przyczyniają się  dalszego rozwoju biogospodarki, która jest kluczowa w walce ze zmianami klimatycznymi.  Zdaniem Copa – Cogeca  można jeszcze lepiej wykorzystywać synergię i wprowadzać lepsze rozwiązania czy to w zakresie wyliczania poziomu emisji czy zarządzania składnikami odżywczymi – dodał Pesonen