Pomoc dla rolników, którym powódź zalała niezebrane plony kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi i warzyw – przewiduje rządowy projekt zmian w przepisach. Wnioski o pomoc poszkodowani rolnicy będą mogli składać do 15 listopada 2024 r. Określone są stawki pomocy.
Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ile użytków rolnych zalała powódź?
Na podstawie map działek z uprawami kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi i warzyw z bazy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz map satelitarnych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej określono, że w trakcie powodzi całkowitemu zniszczeniu uległy uprawy na powierzchni około 23 tys. ha w 3360 gospodarstwach rolnych. Niezebrane uprawy kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi lub warzyw zostały utracone w 100% na obszarach zalanych przez powódź.
Kto uzyska pomoc?
Pomoc otrzyma rolnik:
- w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody na skutek powodzi,
- w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi lub warzyw spowodowane powodzią,
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych,
- który jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do unijnego rozporządzenia 2022/2472,
- który w 2024 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i zadeklarował produkcję kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi lub warzyw.
Termin złożenia wniosku o wypłatę pomocy
Poszkodowani przez powódź rolnicy będą mogli składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wnioski o pomoc do 15 listopada 2024 r. Będzie można go złożyć z pomocą elektronicznie.
ARiMR będzie wypłacała pomoc niezwłocznie po sprawdzeniu wniosku.
Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani?
Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn powierzchni upraw kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi lub warzyw i stawki tej pomocy.
Stawka pomocy wynosi:
- 5 000 zł na 1 ha powierzchni uprawy kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków lub warzyw,
- 4 000 zł na 1 ha powierzchni uprawy soi.
Powierzchnia uprawy kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi lub warzyw, na której powstały szkody spowodowane powodzią zostanie ustalona na podstawie danych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Omawiany projekt rozporządzenia wskazuje, że na obszarach zalanych szkody występują w 100% rocznej produkcji roślinnej z tych upraw.
Jeżeli we wniosku o płatności bezpośrednie rolnik wskazał inną powierzchnię upraw kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi lub warzyw ARiMR weźmie pod uwagę powierzchnię z wniosku o płatności bezpośrednie. Następnie tak ustaloną powierzchnię ARiMR pomniejszy o powierzchnię upraw, na której powstały szkody przez powódź.
Omawiana zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.