fbpx
Strona głównaWiadomościBędzie unijna pomoc dla rolników dotkniętych importem ukraińskich zbóż

Będzie unijna pomoc dla rolników dotkniętych importem ukraińskich zbóż

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że przygotowywana jest pomoc dla trzech krajów najbardziej dotkniętych tym nadmiarowym importem zboża z Ukrainy, tj. dla Polski, Rumunii i Bułgarii. Dodał również, że jej uruchomienie to kwestia dni.

Jak informuje polskieradio24.pl pomoc ma być przeznaczona dla krajów, w których zwiększony import zboża z Ukrainy zaburzył funkcjonowanie rynku. Są wśród nich Polska, Rumunia i Bułgaria. Największa pomoc ma zostać przeznaczona dla Polski.

– Do dyspozycji jest kwota 30 mln euro z możliwością powiększenia jej z budżetu krajowego. Przy czym to pomoc niezależna od tej, którą już polski rząd uruchamia w postaci dopłat do sprzedanego zboża – przekazał polityk.

Wojciechowski wyraził nadzieję, że pomoc okaże się skuteczna. Jak zaznaczył, przewidywane zbiory zboża na Ukrainie w 2023 roku będą o połowę mniejsze niż te za rok 2022. – Sytuacja powinna stopniowo wracać do normy – ocenił.

Pod koniec lutego Janusz Wojciechowski powiedział m.in., że Unia Europejska musi wypracować długofalową pomoc dla Ukrainy w eksporcie zboża poza unijnym rynkiem przy pomocy linii kolejowych i portów morskich nad Bałtykiem.

Przed rosyjską inwazją w 2021 r. Ukraina odnotowała rekordowe zbiory zbóż, ponad 100 mln ton. Jednymi z głównych produktów eksportowych ukraińskiego rolnictwa są kukurydza, pszenica i rzepak.

5 KOMENTARZE

  1. To nie żadna pomoc ukraincom,tylko oligarchom z różnych krajów. Pytanie czy za darmo ta zgoda , czy biorą taką kasę, że nie patrzą co dzieje się z własnym krajem.

  2. Powinien być interwencyjny skup zboża. Nabrzeże portowe dla nas. Nie na wyścigi z Ukrainą. Jak rząd chojny to niech wydzierżawią dla Ukrainy nabrzeże. Port nie z gumy ledwo Polskę obsługuje. Pszenica 1400 i wiozę dziś. Jak nie to stawiam magazyn i trzymam bo za darmo nie będę pracować. Już muszę inwestować w pielęgnację nowych plonów.

  3. W tym tempie obniżek cen pszenica w żniwa będzie po 600 zł,a pdziękować możemy ministrom,komisarzom którzy wmawiają nam że trzeba pomagać Ukrainie.Kto pomoże naszym rodziną jak upadniemy.

  4. Niech sobie wsadzą tę pomoc. Trzeba zablokować ten import, a nie mydlić oczy jakąś jałmużną. To nie jest żadne rozwiązanie, bo zaczyna już jechać wszystko i za chwilę nie będzie co ratować

    • Załatwił Morawiecki polskich rolników.Tą ściemę to niech pisowcy sprzedają ciemnocie.Straciliśmy finansowo jak nikt w Polsce,bo Rząd Morawieckiego postanowił nabić kasę oligarchom i pośrednikom.Czekamy na wybory

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.