fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczePomoc de minimis w rolnictwie to czcze obietnice?

Pomoc de minimis w rolnictwie to czcze obietnice?

Dziś największym problemem wielu rolników w prowadzeniu gospodarstwa rolnego nie są obostrzenia związane z epidemia COVID-19, ale brak gotówki w portfelu. Szczególnie tej, którą obiecano i nie dotrzymano przyrzeczenia, jak to ma miejsce w przypadku gwarantowanej przez resort rolnictwa pomocy z puli de minimis za szkody w uprawach rolnych spowodowane w 2019 roku przez susze, huragan czy przymrozki wiosenne i inne, takie jak miedzy innymi dopłaty do oprocentowania kredytu, ulgi w składkach KRUS, umorzenia stosowane przez KOWR itp.

– Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej otrzymuje liczne sygnały od przewodniczących rad powiatowych , delegatów oraz rolników , którzy nie otrzymali pomocy z puli de minimis. W związku tym zwróciliśmy się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie do ministra rolnictwa o podjęcie pilnych działań zapewniających wypłacenie zaległych środków wszystkim rolnikom, którzy nie otrzymali pomocy de minimis – mówi Ryszard Borys, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Od czasu złożenia wniosków o pomoc de minimis przez rolników minęło już wiele miesięcy. Wielu z nich znajduje się obecnie w trudnej sytuacji finansowej, przed nimi wiosenne prace polowe i kolejne wydatki z tym związane. Trzeba zakupić środki ochrony roślin, nawozy oraz materiał siewny. W wielu gospodarstwach wyplata środków w ramach pomocy de minimis warunkuje dalsze funkcjonowanie gotówka szczególnie ta zaległa i im się bardzo przypadała.

Dlatego DIR apeluje do Krajowej Rady Izb Rolniczych o pilną interwencje w tej sprawie na ministerialnych salonach. Chłopi chcieliby wiedzieć jak jeszcze długo mają czekać na wypłatę środków finansowych w ramach pomocy de mininis w rolnictwie. Szczególnie ,że wizja kolejnej bankowej pożyczki zaciągniętej na spłatę gospodarskich zobowiązań nie napawa ich optymizmem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.