W 2025 roku wejdą w życie zmiany w zasadach obliczania okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis w rolnictwie. Jakie dokładnie zmiany planuje wprowadzić resort rolnictwa? Sprawdźmy!
De minimis 2025 – Nowy sposób obliczania
Obecnie obowiązująca ustawa, przy naliczaniu okresu sumującego pomoc de minimis, bierze pod uwagę bieżący rok podatkowy i dwa poprzednie lata podatkowe. Co się zmieni?
Po dostosowaniu przepisów krajowych do obowiązujących w Unii Europejskiej, sposób obliczania okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis w rolnictwie z lat podatkowych, będzie dotyczył 3 minionych lat.
Wymóg zaświadczeń dla de minimis z 3 minionych lat
W ramach nowych zasad rolnicy będą dokumentować na podstawie zaświadczeń potwierdzających wysokość otrzymanej pomocy – okres 3 minionych lat
Skutki zmiany przepisów de minimis
Zmiana przepisów spowoduje bezcelowym ogłaszanie w drodze obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi informacji o wysokości wykorzystanego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie. Albowiem wykorzystywanie tego limitu na bieżąco się zmienia.
Nowe zasady de minimis – Od kiedy?
Do czasu wprowadzenia zmian obowiązującą jest nadal ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Przyjęcie projektu nowej ustawy przez Radę Ministrów planowane jest na II kwartał 2025 roku.
Zasady pomocy de minimis w rolnictwie w 2025 roku
Przypomnijmy też, że pod koniec 2024 roku podwyższeniu uległy limity pomocy de minimis w sektorze rolnym. Nowe zasady 2025 polegają na:
· Zwiększeniu limitu całkowitej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie z 20 tys. euro do 50 tys. euro w okresie trzech lat oraz
· Podniesieniu górnego limitu krajowego dla Polski z kwoty 295,932 mln euro do 682,850 mln euro w okresie trzech lat.
źródła: gov.pl