fbpx
Strona głównaCenyPomimo wzmożonego sezonowego popytu ceny nawozów w Europie i USA spadają

Pomimo wzmożonego sezonowego popytu ceny nawozów w Europie i USA spadają

Ceny gazu ziemnego spadł na londyńskiej giełdzie ICE w poniedziałek o ponad 6 proc. do 450 USD/tys. m3 dzięki znacznym zapasom gazu w magazynach na koniec sezonu. W ślad za cenami gazu spadają ceny nawozów azotowych, co powinno pozwolić na obniżenie kosztów produkcji w nadchodzącym sezonie.

Ceny gazu w Europie zaczęły spadać pod koniec ubiegłego roku w związku z łagodną zimą i silnymi wiatrami, które pozwoliły na duży wzrost produkcji energii wiatrowej. Ponadto UE zrekompensowała 80% eksportu rosyjskiego gazu, zwiększając dostawy gazu skroplonego z USA i Norwegii. Zasoby gazu w podziemnych magazynach Europy spadły do ​​60%, co jest rekordem jak na tę porę roku.

W 2022 roku Norwegia otrzymała rekordowe 131 mld euro ze sprzedaży gazu i ropy, czyli trzykrotnie więcej niż przychody z 2021 roku, stając się głównym europejskim dostawcą gazu po ograniczeniu dostaw z Rosji. W 2022 roku przekazała Ukrainie 1 mld euro na pomoc wojskową i humanitarną, a w ciągu najbliższych 5 lat planuje przeznaczyć kolejne 7 mld euro.

Jeśli natomiast idzie o ceny nawozów to na rynkach światowych i europejskich, to nadal spadają ze względu na zwiększoną podaż i zmniejszony popyt ze strony rolników, którzy w celu zminimalizowania strat ograniczyli ich zużycie w obliczu spadających cen zbóż i nasion oleistych.

Według portalu Agrarheute, cena mocznika spadła w niemieckich portach w lutym o 100 euro/t do najniższego poziomu od 18 miesięcy na poziomie 500-510 euro/t. Ceny mieszanki mocznikowo-amonowej (UMM), nawozu najbardziej poszukiwanego przez rolników, spadły w ciągu miesiąca o 150 euro/t do 400 euro/t, co odpowiada poziomowi z października 2021 r.

W USA, mimo wiosennych zamówień, również spadają ceny nawozów. Kontrakty na amoniak bezwodny spadły o 25% w ciągu dwóch tygodni do 590 USD/t, najniższego poziomu od lipca 2021 r.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.