fbpx

Pomimo ostatnich wzrostów cen, niemieccy rolnicy nie śpieszą się ze sprzedażą zbóż

Niższe koszty produkcji, w tym przede wszystkim nawozów i o wiele wyższe ceny ziarna. Jak bardzo różni się rzeczywistość niemieckich rolników od polskich realiów, wbrew nagłówkom niektórych mediów, że Niemcom nie mamy czego zazdrościć. Mimo to niemieccy rolnicy nie są skłonni do sprzedaży zbóż po obecnie obowiązujących cenach.

I to pomimo ostatnich podwyżek na tamtejszym rynku, które jednak zaczęły ustępować pod koniec tygodnia. W Südoldenburgu cena pszenicy paszowej wynosiła w czwartek 259 euro za tonę, zaś cena pszenicy konsumpcyjnej w Hamburgu to 273 euro za tonę. Cena rzepaku we wschodniej części kraju to 461-468 euro za tonę, zaś w pozostałej sięgają prawie 480 euro za tonę. Cena kukurydzy to ok. 270-274 euro za tonę. To i tak w porównaniu do cen sprzed tygodnia 15-20 euro za tonę więcej w przypadku pszenicy i nawet 50 w przypadku rzepaku.

Jak informuje serwis Kaack, ostatnie ruchy cenowe na rynku niemieckim nie przełożyły się na zwiększenie ruchu w skupach, a rolników trudno jest przekonać do sprzedaży ziarna. Handlowcy najczęściej odsyłani są z kwitkiem z informacją, że mogą pojawić się znów, kiedy cena rzepaku przekroczy 500 euro za tonę, a w przypadku pszenicy kiedy z przodu pojawi się “3”.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Po pierwsze u nich są ceny takie jak na giełdzie czyli jakieś 300 zł na tonie więcej , nie jak u nas skupy kroją nas w biały dzień i nikt z tym nic nie robi.
    Po drugie rolnicy w Niemczech maja nawozy przynajmniej 1000 zł na tonie taniej jaku nas. W Polsce obniżki zrobili jak na karpia w styczniu.
    Złodziejstwo w białych rękawiczkach .

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.