Pomidorowe spotkanie w Blizanowie

W Blizanowie k. Kalisz w dniu 13 lutego odbyło się Spotkanie Pomidorowe, podczas którego przedstawiono odmianę pomidorów szklarniowych marki De Ruiter oraz poruszono zagadnienia ochrony biologicznej i nawożenia upraw pod osłonami.

Konferencję otworzyła dr Katarzyna Tykarska-Duchovska z firmy Monsanto Polska, przedstawiając znane odmiany pomidorów szklarniowych, a wśród nich z pomidorów mięsistych odmiany takie jak Torero, Starbuck. Z nowości dr K. Tykarska-Duchovska zaprezentowała odmianę Foronti, charakteryzującą się silniejszym wzrostem niż Torero i Starbuck, łatwiejszą w pielęgnacji i mającą średnio 4-5 owoców na grono. Co istotne, odmiana ta jest odporna na mączniaka. Kolejna propozycja nowości wśród pomidorów mięsistych to DR4003TH F1. – Odmiana ma, co prawda, nieco mniejsze owoce, wielkości 180-200 g, lecz rośliny wykazują zrównoważony rozwój przez cały sezon, jak również są łatwe w pielęgnacji. Charakteryzują się krótkimi międzywęźlami, wczesnym kwitnieniem oraz wczesnym plonem. Ponadto mają dobre wyrównanie, atrakcyjny kształt i połysk. Średnia owoców na grono to od 5 do 4 – informowała prelegentka.
Ofertę firmy Koppert zaprezentował Paweł Kloc, informując o zmianach logistycznych, które nastąpiły w firmie i które znacznie ułatwią dotarcie uli Natupol z trzmielami do szklarni. Firma zadbała o swój własny transport zapewniający odpowiednie warunki podczas transportu uli, jak również odpowiednią temperaturę. Jak zapewniał P. Kloc, poprzez udoskonalenia logistyczne ule docierają do klientów w ciągu 1-2 dni.
Paweł Kloc zwrócił uwagę na nowe zagrożenie upraw pomidorowych – Tuta absoluta, czyli skośnik pomidorowy. – Jest to groźny szkodnik, niszczący głównie uprawy pomidorów, który pojawił się na plantacjach w okolicach Warszawy. Uszkadza całą tkankę w środku liścia robiąc w nich katedry, przez co bardzo szybko potrafi porazić roślinę. Straty w plonach spowodowane przez Tuta absoluta sięgają od 50% do 100% – ostrzegał przedstawiciel Koppert. Firma Koppert do ochrony przed tym szkodnikiem proponuje pułapki feromonowe lub czarne tablice.
Nowości w ochronie biologicznej ogórka, proponowane na ten rok przez firmę to Limonica i Delphibug.
Limonica Amblydromalus limonicus cechuje bardzo duża żarłoczność i zdolność namnażania się. Jest również jedynym drapieżnym roztoczem, które zjada duże larwy wciornaska (stadia rozwojowe L1 i L2) oraz jaja i wszystkie stadia larwalne mączlika.
Natomiast Delphibug Delphastus catalinae, nazywany czarnym koniem firmy Koppert, to chrząszcz ciepłolubny (ok. 20%). Charakterystycznym sposobem jego działania jest żywienie się – na masową skalę – jajami i larwami mączlika (100-150 larw), w które wgryza się i wysysa.
Konferencję zakończyła prezentacja firmy Yara, której przedstawicielem był Henryk Wilczyński. Zaprezentował on między innymi dwa nowe produkty: Yara Vita ActiSil – poprawiający odporność przeciwko grzybom, wpływom niskiej temperatury oraz odwodnieniu. Poprawia on plonowanie roślin przez regulację poboru składników (Mg, Fe, Cu, Zn). Drugą z prezentowanych nowości był AntiBlock – środek do czyszczenia systemu irygacyjnego.
Po prezentacjach zaproszeni goście mięli okazję uzyskać od prelegentów odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania. Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem.
Agata Mówińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności