fbpx

Pomidorowe spotkanie w Blizanowie

W Blizanowie k. Kalisz w dniu 13 lutego odbyło się Spotkanie Pomidorowe, podczas którego przedstawiono odmianę pomidorów szklarniowych marki De Ruiter oraz poruszono zagadnienia ochrony biologicznej i nawożenia upraw pod osłonami.

Konferencję otworzyła dr Katarzyna Tykarska-Duchovska z firmy Monsanto Polska, przedstawiając znane odmiany pomidorów szklarniowych, a wśród nich z pomidorów mięsistych odmiany takie jak Torero, Starbuck. Z nowości dr K. Tykarska-Duchovska zaprezentowała odmianę Foronti, charakteryzującą się silniejszym wzrostem niż Torero i Starbuck, łatwiejszą w pielęgnacji i mającą średnio 4-5 owoców na grono. Co istotne, odmiana ta jest odporna na mączniaka. Kolejna propozycja nowości wśród pomidorów mięsistych to DR4003TH F1. – Odmiana ma, co prawda, nieco mniejsze owoce, wielkości 180-200 g, lecz rośliny wykazują zrównoważony rozwój przez cały sezon, jak również są łatwe w pielęgnacji. Charakteryzują się krótkimi międzywęźlami, wczesnym kwitnieniem oraz wczesnym plonem. Ponadto mają dobre wyrównanie, atrakcyjny kształt i połysk. Średnia owoców na grono to od 5 do 4 – informowała prelegentka.
Ofertę firmy Koppert zaprezentował Paweł Kloc, informując o zmianach logistycznych, które nastąpiły w firmie i które znacznie ułatwią dotarcie uli Natupol z trzmielami do szklarni. Firma zadbała o swój własny transport zapewniający odpowiednie warunki podczas transportu uli, jak również odpowiednią temperaturę. Jak zapewniał P. Kloc, poprzez udoskonalenia logistyczne ule docierają do klientów w ciągu 1-2 dni.
Paweł Kloc zwrócił uwagę na nowe zagrożenie upraw pomidorowych – Tuta absoluta, czyli skośnik pomidorowy. – Jest to groźny szkodnik, niszczący głównie uprawy pomidorów, który pojawił się na plantacjach w okolicach Warszawy. Uszkadza całą tkankę w środku liścia robiąc w nich katedry, przez co bardzo szybko potrafi porazić roślinę. Straty w plonach spowodowane przez Tuta absoluta sięgają od 50% do 100% – ostrzegał przedstawiciel Koppert. Firma Koppert do ochrony przed tym szkodnikiem proponuje pułapki feromonowe lub czarne tablice.
Nowości w ochronie biologicznej ogórka, proponowane na ten rok przez firmę to Limonica i Delphibug.
Limonica Amblydromalus limonicus cechuje bardzo duża żarłoczność i zdolność namnażania się. Jest również jedynym drapieżnym roztoczem, które zjada duże larwy wciornaska (stadia rozwojowe L1 i L2) oraz jaja i wszystkie stadia larwalne mączlika.
Natomiast Delphibug Delphastus catalinae, nazywany czarnym koniem firmy Koppert, to chrząszcz ciepłolubny (ok. 20%). Charakterystycznym sposobem jego działania jest żywienie się – na masową skalę – jajami i larwami mączlika (100-150 larw), w które wgryza się i wysysa.
Konferencję zakończyła prezentacja firmy Yara, której przedstawicielem był Henryk Wilczyński. Zaprezentował on między innymi dwa nowe produkty: Yara Vita ActiSil – poprawiający odporność przeciwko grzybom, wpływom niskiej temperatury oraz odwodnieniu. Poprawia on plonowanie roślin przez regulację poboru składników (Mg, Fe, Cu, Zn). Drugą z prezentowanych nowości był AntiBlock – środek do czyszczenia systemu irygacyjnego.
Po prezentacjach zaproszeni goście mięli okazję uzyskać od prelegentów odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania. Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem.
Agata Mówińska
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.