Polskie wiśnie i czereśnie na podium

Polska jest największym unijnym producentem wiśni i czereśni. Według prognoz na ten sezon, sytuacja ta się nie zmieni.

Polska, Włochy i Hiszpania (która jest też największym eksporterem), to najwięksi unijni producenci wiśni i czereśni. Trochę mniej tych owoców wytwarzają Niemcy, Grecy oraz Węgrzy.
Według najnowszych danych USDA wiśnie i czereśnie w krajach unijnych uprawiane są na łącznym obszarze 154,9 tys. ha, a zbiory w sezonie 2015/16 szacowane są na 745,9 tys. ton – czyli niemal na identycznym poziomie co sezon wcześniej. Prognozuje się, że w Unii w tym sezonie zjemy ponad 443 tys. ton tych owoców.
W tym roku najwięcej wiśni i czereśni mamy zebrać w Polsce, bo aż około 230 tys. ton, z czego 180 tys. ton to prognozowane zbiory wiśni, a 50 tys. ton to czereśnie. We Włoszech ma to być łącznie 131,2 tys. ton, a w Hiszpanii na ponad 89,3 tys. ton.
Jak podkreśla FAMMU/FAPA, kraje unijne są netto eksporterem wiśni i czereśni chociaż różnica pomiędzy importem a eksportem jest nieznaczna. W poprzednim sezonie przywieźliśmy 42,3 tys. ton, a eksportowaliśmy 38,8 tys. ton, głównie do Mołdawii, Szwajcarii, na Ukrainę i Białoruś.
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności