Polskie Smaki po raz piąty

W środę, 3 czerwca o godzinie 13.30 rozpoczną się V Dni Produktów Tradycyjnych Polskie smaki”. Uroczystego otwarcia imprezy dokona minister Marek Sawicki. Wcześniej odbędzie się konferencja prasowa, której gościem specjalnym będzie przedstawiciel Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Konferencja odbędzie się w biurowcu Praskiej Giełdy Spożywczej przy ul. Piłsudskiego 180 w Ząbkach. Produkty Benedyktyńskie przedstawi o. Zygmunt Galoch – dyrektor Benedicite”, jednostki gospodarczej Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Produkty Benedyktyńskie zostały wprowadzone na rynek, aby przybliżyć konsumentom bogaty, wielowiekowy dorobek kulinarny klasztorów. Są one wysokiej klasy artykułami spożywczymi wytwarzanymi tradycyjnymi metodami, bez konserwantów i sztucznych barwników. Obejmują już kilkanaście linii produktów, takich jak: konfitury, syropy, nektary, ciastka i cukierki, chleby, miody, sery, wędliny, wina, miody pitne, herbatki ziołowe i przyprawy.

Pierwsze Produkty Benedyktyńskie pojawiły się na rynku w 2006 roku. Obecnie asortyment liczy ponad 400 pozycji. Najlepiej sprzedające się produkty, uhonorowane godłem promocyjnym “Agro Polska”, to konfitura “Brzytewka”, wiśnie na rumie i cukierki tynieckie św. Hildegardy “na niemoce wszelkie”. Do innych specjałów benedyktyńskich, cieszących się największym powodzeniem, należą: chleb pielgrzymi, syrop malinowo-różany, herbatka relaksująca, musztarda piekielna z chrzanem, piwo klasztorne opata, wędliny.

Benedyktyńscy bracia z liczącego ponad 900 lat podkrakowskiego klasztoru mają olbrzymie zasługi w propagowaniu wiedzy zielarskiej i stosowaniu roślin jako leków na wiele dolegliwości. Ażeby jeszcze bardziej przybliżyć klientom tradycje klasztorne, obok Produktów Benedyktyńskich mnisi oferują bogaty wybór książek o tej tematyce.

Obecnie Produkty Benedyktyńskie są sprzedawane w sklepie przyklasztornym w Tyńcu, w sieci ponad 30 sklepów franczyzowych w całej Polsce i poprzez sklep internetowy. Docelowo sieć ma objąć ok. 100 placówek o charakterystycznym jednolitym wystroju. Na początku maja został otwarty pierwszy sklep z Produktami Benedyktyńskimi w Berlinie. Sklepy tynieckich mnichów to pierwsza klasztorna sieć sprzedaży w Polsce, w Europie i prawdopodobnie na świecie.

Po konferencji o godz. 15.00 odbędzie się uroczyste otwarcie V Dni Produktów Tradycyjnych przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najlepszą prezentację produktów tradycyjnych. Osobom zasłużonym dla popularyzacji produktów tradycyjnych zostaną wręczone odznaki honorowe “Zasłużony dla rolnictwa”.

O godz. 16.00 rozpocznie się konkurs o “Puchar Mazowsza w grillowaniu”. Konkurs jest organizowany wspólnie z Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

W trakcie V Dni Produktów TradycyjnychPolskie zmakiodbędzie się prezentacja, degustacja oraz sprzedaż produktów tradycyjnych.