Polskie ogrodnictwo dobrze stoi

Konferencja Prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z udziałem Dyrektora Instytutu Ogrodnictwa prof. dr hab. Franciszka Adamickiego

Dnia 3 sierpnia 2011 r. w Sejmie RP odbyła się Konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z udziałem prof. dr hab. Franciszka Adamickiego, Dyrektora Instytutu Ogrodnictwa. Minister Marek Sawicki przedstawił osiągnięcia polskiego ogrodnictwa, podkreślając wkład wieloletniej pracy Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka i Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka, które od dnia 1 stycznia 2011 r. po połączeniu utworzyły nową jednostkę badawczą – Instytut Ogrodnictwa.
Dyrektor prof. dr hab. Franciszek Adamicki zaprezentował główne osiągnięcia Instytutu Ogrodnictwa podkreślając znaczenie prac naukowych z zakresu hodowli twórczej nowych odmian (ponad 200 nowych odmian roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych hodowli Instytutu), uprawy grzybów jadalnych, a w szczególności nowe podłoża zastępcze do uprawy pieczarek, nowe okrywy oraz kompleksowy program ochrony pieczarek przed szkodnikami i chorobami, nowe technologie przetwórstwa i przechowalnictwa (produkcja chipsów i mętnych soków z owoców). Omówił rownież ogromne znaczenie dla rolnictwa nowatorskich rozwiązań agroinżynieryjnych, między innymi opracowania i wdrożenia do produkcji serii opryskiwaczy sadowniczych (opryskiwacza tunelowego i nawigowanego satelitarnie opryskiwacza do bezpiecznej dla środowiska ochrony sadów), a także kombajnów do zbioru owoców miękkich, wśród nich pierwszego na świecie kombajnu do zbioru w ruchu ciągłym wiśni i śliwek.
Prof. dr hab. Adamicki podkreślił, że Instytut posiada nowoczesną infrastrukturę badawczą a badania są prowadzone na najwyższym światowym poziomie, co wielokrotnie zostało potwierdzone certyfikatami i wynikami badań międzylaboratoryjnych. Zakład Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa posiada akredytację na wydawanie certyfikatów owoców i warzyw eksportowanych do Federacji Rosyjskiej.
Dyrektor Instytutu przedstawił wybrane trzy projekty realizowane w Instytucie i współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Unii Europejskiej w ramach 6 Programu Ramowego:
•Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych -EkoTechProdukt (2009-2014).
•Polskie szczepy Trichoderma w ochronie roślin i zagospodarowaniu odpadów organicznych (2009-2014).
•Zwiększenie spożycia owoców poprzez międzydyscyplinarne podejście prowadzące do uzyskania wysokiej jakości produktu za pomocą zrównoważonych i bezpiecznych dla środowiska metod – ISAFRUIT 2006-2010).
Uczestnicy Konferencji Prasowej mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi Instytutu Ogrodnictwa oraz uczestniczyć w degustacji owoców i warzyw odmian wyhodowanych i opatentowanych przez Instytut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności