Polskie mleko pojedzie do Chin

69 zakładów mleczarskich z Polski zostało zatwierdzonych do eksportu swoich produktów na rynek chiński.

Wczoraj do resortu rolnictwa zostali zaproszeni przedstawiciele producentów i przetwórców mleka oraz związków i organizacji ich zrzeszających. Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację w eksporcie produktów mleczarskich na rynek Chińskiej Republiki Ludowej

Polskie produkty mleczarskie będą mogły być również sprzedawane do wolnocłowej strefy w Szanghaju. To szansa, z której musimy skorzystać. Strona chińska ma przekonanie o dobrej jakości polskich produktów. Żywność, którą chcemy eksportować na ten rynek musi spełniać najwyższe standardy. Pamiętajmy, że to duży rynek i dla nas duża szansa na dywersyfikację kierunków eksportu – zauważył minister Marek Sawicki. Podkreślił też, że certyfikacja firm odbyła się zgodnie z nową procedurą, która weszła w życie dnia 1 maja br. Ministrowi zależy także, na możliwie szybkim uruchomieniu sprzedaży polskich, mlecznych specjałów w Szanghaju, gdzie są one już dobrze znane.

Nowe możliwości eksportu na rynki azjatyckie to dobra wiadomość dla polskich zakładów mleczarskich, szczególnie, gdy w związku z obecną sytuacją między Rosją i Ukrainą, popyt na tych rynkach spadł – zauważył minister Sawicki i dodał, że w Szanghaju obecni są wszyscy, więc konkurencja jest duża.
W opinii ministra Sawickiego, jeśli szybko ruszy eksport produktów mleczarskich, będzie to dla strony chińskiej sygnał, że działamy sprawnie. Może to również ułatwić szybszy powrót na ten rynek polskiej wieprzowiny, tym bardziej, że obecnie postawiona dla tego mięsa bariera jest sztuczna.

Oprócz Chin rozpocznę także intensywne rozmowy z Algierią i Irakiem tak, aby zapewnić polskim produktom kilka kierunków zbytu. Wtedy będziemy mogli utrzymać większą stabilizację na rynku mleka – podkreślił minister Sawicki.

W Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie można korzystać z pomocy radcy rolnego w celu usprawnienia kontaktów z administracją ChRL i ułatwienia dostępu do chińskiego rynku.

(Źródło: MRiRW)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności