fbpx

Polskie mięso trafi do Korei Południowej i Wietnamu

Władze Korei Południowej zaakceptowały 24 lutego 2023 r. wzory świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego eksportowanego z Polski do Republiki Korei. Eksport będzie mógł być realizowany po zatwierdzeniu polskich zakładów przez stronę koreańską. 

W dniach 17-25 lutego w Republice Korei i Wietnamie przebywała delegacja polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której przewodniczył wiceminister Lech Kołakowski. Towarzyszył mu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Jak podaje w swoim komunikacie Ministerstwo, najważniejszym celem pobytu delegacji MRiRW w Republice Korei i Wietnamie były rozmowy nt. eliminacji barier dla eksportu polskiego mięsa do tych państw; omawiano również możliwość eksportu polskiego zboża. 

Baner Syngenta

Podczas rozmów z przedstawicielami władz Korei Płd. wiceminister Kołakowski poprosił o skrócenie procedur dostępowych, by polscy eksporterzy mogli jak najszybciej rozpocząć sprzedaż drobiu, wieprzowiny i wołowiny na rynek koreański. Otrzymał zapewnienie, że działania w tej sprawie zostaną podjęte jak najszybciej; koreańscy rozmówcy potwierdzili też gotowość do wzmacniania wzajemnych relacji w obszarze rolnictwa.  

Głównym tematem spotkań polskiej delegacji z wiceministrem rolnictwa Wietnamu Phung Duc Tienem oraz przedstawicielami Zgromadzenia Narodowego Wietnamu – posłami Nguyen Thi Mai Phuong oraz Nguyen Van Than – była kontynuacja działań w sprawie uzgodnienia świadectw weterynaryjnych dla polskiej wołowiny oraz mięsa z gęsi i kaczek, które rozpoczęły się w roku 2022, podczas I posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Tematem rozmów był również eksport do Wietnamu polskich owoców borówki wysokiej. Jak informuje Ministerstwo, strona wietnamska potwierdziła intensywny dialog w sprawach rolnych z Polską, w tym znaczący postęp prac nad otwarciem rynku wietnamskiego.  

Rynki azjatyckie są dla Polski bardzo perspektywiczne. Obecnie głównym odbiorcą polskiej żywności w tym regionie są Chiny. Na 2. miejscu znajduje się Wietnam, natomiast na 5. pozycji – Republika Korei. Otwarcie rynków tych krajów dla kolejnych polskich towarów pochodzenia zwierzęcego jest dużą szansą dla polskich hodowców zwierząt i przetwórców. 

W 2023 r. planowana jest m.in. organizacja przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa polskich stoisk narodowych na targach w Japonii, Republice Korei, Wietnamie, Singapurze oraz Hongkongu. 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.