fbpx
Strona głównaZwierzętaBydłoPolskie mięso trafi do Korei Południowej i Wietnamu

Polskie mięso trafi do Korei Południowej i Wietnamu

Władze Korei Południowej zaakceptowały 24 lutego 2023 r. wzory świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego eksportowanego z Polski do Republiki Korei. Eksport będzie mógł być realizowany po zatwierdzeniu polskich zakładów przez stronę koreańską. 

W dniach 17-25 lutego w Republice Korei i Wietnamie przebywała delegacja polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której przewodniczył wiceminister Lech Kołakowski. Towarzyszył mu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Jak podaje w swoim komunikacie Ministerstwo, najważniejszym celem pobytu delegacji MRiRW w Republice Korei i Wietnamie były rozmowy nt. eliminacji barier dla eksportu polskiego mięsa do tych państw; omawiano również możliwość eksportu polskiego zboża. 

Podczas rozmów z przedstawicielami władz Korei Płd. wiceminister Kołakowski poprosił o skrócenie procedur dostępowych, by polscy eksporterzy mogli jak najszybciej rozpocząć sprzedaż drobiu, wieprzowiny i wołowiny na rynek koreański. Otrzymał zapewnienie, że działania w tej sprawie zostaną podjęte jak najszybciej; koreańscy rozmówcy potwierdzili też gotowość do wzmacniania wzajemnych relacji w obszarze rolnictwa.  

Głównym tematem spotkań polskiej delegacji z wiceministrem rolnictwa Wietnamu Phung Duc Tienem oraz przedstawicielami Zgromadzenia Narodowego Wietnamu – posłami Nguyen Thi Mai Phuong oraz Nguyen Van Than – była kontynuacja działań w sprawie uzgodnienia świadectw weterynaryjnych dla polskiej wołowiny oraz mięsa z gęsi i kaczek, które rozpoczęły się w roku 2022, podczas I posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Tematem rozmów był również eksport do Wietnamu polskich owoców borówki wysokiej. Jak informuje Ministerstwo, strona wietnamska potwierdziła intensywny dialog w sprawach rolnych z Polską, w tym znaczący postęp prac nad otwarciem rynku wietnamskiego.  

Rynki azjatyckie są dla Polski bardzo perspektywiczne. Obecnie głównym odbiorcą polskiej żywności w tym regionie są Chiny. Na 2. miejscu znajduje się Wietnam, natomiast na 5. pozycji – Republika Korei. Otwarcie rynków tych krajów dla kolejnych polskich towarów pochodzenia zwierzęcego jest dużą szansą dla polskich hodowców zwierząt i przetwórców. 

W 2023 r. planowana jest m.in. organizacja przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa polskich stoisk narodowych na targach w Japonii, Republice Korei, Wietnamie, Singapurze oraz Hongkongu. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.