fbpx

Polskie kurczęta nie(do)cenione

Nie dość, że ceny kurcząt brojlerów w Polsce już od jakiegoś czasu są najniższe w Unii, to we wrześniu jeszcze spadły. Co prawda nieznacznie, ale w tym momencie stanowią 70% unijnej średniej.

Średnia cena sprzedaży kurcząt brojlerów (tuszki patroszone z szyjami 65%) na rynku unijnym we wrześniu 2015 roku minimalnie spadła o 1% w porównaniu do sierpnia br. i wyniosła 191,5 EUR/100 kg. Takie informacje podała Komisja Europejska, podkreślając, że w skali roku ceny były o 2,1% wyższe, a wobec średniej tego samego okresu lat 2010-2014 tylko o 0,2% wyższe.

W minionym miesiącu kurczęta potaniały w czternastu państwach członkowskich, najbardziej w Portugalii (-7%) i Polsce (-6% do 134,1 EUR/100 kg). Nie jest to dla nas dobra wiadomość, ponieważ to właśnie w Polskie ceny są najniższe w całym ugrupowaniu i stanowią 70% średniej unijnej. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, nasze rodzime kurczęta podrożały o 0,7%. W dziewięciu krajach Wspólnoty ceny brojlerów nieznacznie we wrześniu wzrosły, najbardziej w Szwecji (+6%). Najwięcej płacono za nie (już tradycyjnie) w Niemczech i Finlandii (ok. 260 EUR/100 kg).
Od początku bieżącego roku przeciętne ceny brojlerów w UE wzrosły o 3,2%, dzięki coraz większej sprzedaży do krajów trzecich, zwłaszcza na rynki afrykańskie i azjatyckie.
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.