Polskie konie warte miliony

W dniach 6-8 sierpnia w Janowie Podlaskim odbyły się Dni Konia Arabskiego. Gospodarzem imprezy była Agencja Nieruchomości Rolnych. 41. Aukcję koni czystej krwi arabskiej Pride of Poland, która odbyła się w niedzielę, poprzedził 32 Narodowy Pokaz Koni Arabskich. Na to niezwykłe wydarzenie zjechali się do Janowa Podlaskiego miłośnicy koni czystej krwi arabskiej z całego świata oraz znane osobistości życia publicznego w Polsce.

Podczas uroczystego otwarcia imprezy dr Tomasz Nawrocki, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, doceniając wyjątkowość polskich koni czystej krwi arabskiej hodowanych w spółkach nadzorowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, równocześnie wyraził nadzieję, że zachwyt i duma będą udziałem wszystkich którzy przyjechali do Janowa, aby podziwiać oraz kupować polskie araby”.

Głównymi wystawcami 32 Narodowego Pokazu Koni Arabskich były państwowe spółki, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych: Stadnina Koni Janów Podlaski, Stadnina Koni Michałów oraz Stado Ogierów w Białce. Tegorocznym laureatem Czempionatu Polski Ogierów Młodszych został ogier EMPIRE z Michałowa, z kolei czempionem wśród ogierów starszych koń ALERT z Janowa Podlaskiego.

Ogromne emocje wzbudził pokaz klaczy. Uznanie sędziów i publiczności wśród klaczy młodszych oraz Czempionat Polski 2009 w tej kategorii zdobyła klacz ze Stadniny w Michałowie ZIGI ZANA. Natomiast bezkonkurencyjna wśród prezentowanych na tegorocznym Narodowym Pokazie Koni Arabskich okazała się klacz PINGA z SK Janów Podlaski, która poza Czempionatem Polski i nagrodą Agencji Nieruchomości Rolnych zdobyła również tytuł Najlepszego Konia Pokazu. Nagrodę dla Superczempionki wręczył Pan Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zwieńczeniem Dni Konia Arabskiego była Jubileuszowa 41 Aukcja Pride of Poland, która odbyła się w niedzielę. Jak co roku, również 8 sierpnia w Janowie stawili się kupcy z całego świata: z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Bliskiego Wschodu a także z Australii. Łącznie na tegorocznej Aukcji Pride of Poland sprzedano kilkadziesiąt koni za ponad 1 mln euro. Szczególne emocje wzbudziła licytacja klaczy ze SK Janów Podlaski o imieniu PILAR (matki konia tegorocznego Czempionatu Polski – klaczy PINGA), prawdziwej “divy” polskiej hodowli, której potomstwo zdobywa najwyższe laury na pokazach. Jej pochodzenie, uroda i dotychczasowe osiągnięcia zostały docenione – klacz została ostatecznie sprzedana za 240 tys. euro i pojedzie do Kataru.

Dni Konia Arabskiego, które odbyły się w Janowie Podlaskim po raz kolejny udowodniły, że konie czystej krwi arabskiej są nie tylko powodem do dumy dla Polaków, ale także dobrem pożądanym na całym świecie, za które ich miłośnicy, nawet w okresie kryzysu są gotowi płacić setki tysięcy euro.

Źródło: ANR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności