Polskie gleby

W dniu wczorajszym w ministerstwie odbyło się seminarium pt. Czy Polsce zagraża spadek żyzności gleb?”. O roli zawartości materii organicznej w glebie, jej znaczeniu w produkcji rolnej mówili minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz dyrektor Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach Wiesław Oleszek.”

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na niepokojące zjawiska jakie od lat zachodzą w całym rolnictwie. Ekonomizacja i uprzemysłowienie rolnictwa wpływają na realizację bardzo krótkich celów” – powiedział minister dodając, że “należy wziąć pod uwagę również i to, że gdyby gleby były znacznie zasobniejsze w próchnicę, to skutki tegorocznej powodzi byłyby też łagodniejsze”.
“Rolnictwo to nie tylko produkcja dobrej żywności, ale to także sprawa przeciwdziałania zmianom klimatycznym”
– podkreślił minister Marek Sawicki.
Minister zwrócił również uwagę, że kwestia zasobności gleb w materię organiczną musi mieć też swoje odbicie w toczącej się dyskusji o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.
Dyrektor Wiesław Oleszek przedstawił wyniki wieloletnich badań gleb w Polsce. Zwrócił uwagę na znaczny spadek zawartości materii organicznej w najlepszych zmeliorowanych glebach. W ciągu 30 lat straty te osiągnęły 40% początkowej zawartości.
Szef instytutu podkreślił, że dzisiejsze seminarium jest pierwszym z całego cyklu spotkań poświęconych temu zagadnieniu.
Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności