fbpx
Strona głównaTechnikaPolskie 3-metrowe siewniki mechaniczne: wyposażenie i ceny

Polskie 3-metrowe siewniki mechaniczne: wyposażenie i ceny

3-metrowe siewniki mechaniczne to nadal w naszym kraju bardzo popularne maszyny. W tym numerze przyjrzymy się ofertom czterech polskich producentów: Unii, Bometu, Agro-Maszu i POM-u Brodnica (KFMR Krukowiak).

Dobra jakość siewu i relatywnie dobra cena w stosunku do maszyn zachodnich producentów, to największe atuty polskich siewników. Siewniki 3-metrowe solo mogą współpracować z ciągnikami o mocach od ok. 50 KM, zaś w kombinacji z agregatem uprawowym z ciągnikami o mocy od ok. 110 KM, chociaż tutaj wszystko zależy od rodzaju kombinacji i możliwości udźwigu ciągnika. Wszystkie opisywane poniżej siewniki wyposażane są w bezstopniowe przekładnie aparatów wysiewających, te z kolei pozwalają na wysiew także drobnych nasion.

Agro-Masz

Już od dłuższego czasu w ofercie firmy Agro-Masz znajduje się siewnik opatrzony symbolem SR300. Producent oferuje dla tego modelu 3 warianty redlic: stopkowe z zapadką z tworzywa sztucznego, jedno- i dwutalerzowe. Docisk redlic regulowany jest centralnie i może wynosić maksymalnie 18 kg na redlicę, zaś głębokość pracy redlic talerzowych (do 5 cm) ustalana jest poprzez ustawienie kół kopiujących (te dostępne są w standardzie w przypadku wyposażenia siewnika w redlice talerzowe). Siewnik dysponuje zagarniaczem sprężynowym, odpowiadającym za przykrycie nasion.

Jeśli chodzi o ustalanie ścieżek technologicznych (opcja), w podstawowym wariancie odbywa się ono mechanicznie. Producent oferuje także elektryczny sterownik ścieżek AM i komputer, informujący m.in. o stanie napełnienia skrzyni siewnika.

Unia

Poznaniak to chyba najbardziej rozpoznawalna marka siewników w Polsce. Siewnik ten produkowany jest obecnie w kilku wariantach ze skrzyniami o pojemności 420 lub 500 l. W wersji standardowej Poznaniak występuje z redlicami stopkowymi, zaś wersje oznaczone symbolem D wyposażane są w dwutalerzowe redlice V-Tech (w tym przypadku dwa talerze tworzą klin i nacierają równomiernie na glebę; zwolennicy rozwiązania z talerzem wyprzedzającym mogą zwrócić uwagę na model Polonez, w którym takowe są stosowane).

Docisk dwutalerzowych redlic regulowany jest dwojako: centralnie i indywidualnie za pomocą sprężyn, a precyzyjna regulacja głębokości (do 7 cm) możliwa jest dzięki opcjonalnym kółkom dociskowo-kopiującym.

Unia do Poznaniaka proponuje dwa sterowniki: Starter-Seed i Pilot-Seed. Pierwszy oferuje automatykę zakładania ścieżek technologicznych, drugi zaś dodatkowo informuje o stanie poziomu nasion w skrzyni, wydajności i zasianej powierzchni. Jeszcze bardziej zaawansowany sterownik Superior nie jest dostępny w Poznaniaku, jednak producent oferuje go do bardziej zaawansowanego, wspomnianego już Poloneza.

Unia Poznaniak 500/3 D

 POM Brodnica

Producent z Brodnicy przyjął nieco inną filozofię; w siewniku Jota Z nie znajdziemy redlic stopkowych; już w standardzie jest on wyposażony w redlice talerzowe (wariant z talerzem wyprzedzającym). Zresztą, już w podstawowej wersji siewnik jest skonfigurowany bardzo bogato. Wyposażono go m.in. w hydrauliczny centralny docisk redlic z mechanicznym dociskiem indywidualnym, sprężynowy zagarniacz, kółka dogniatająco-kopiujące (producent wyszedł ze słusznego założenia, że, szczególnie na glebach lekkich jest to konieczny element wyposażenia, aby utrzymać pożądaną głębokość wysiewu) i aparat z trzema rolkami z jedną rolką dedykowaną do wysiewu grubych nasion, np. grochu.

Do wyposażenia dodatkowego należą m.in. nadstawka (umożliwiająca przewożenie nawet 700 kg materiału wobec 450 w standardzie) czy znaczniki przedwschodowe. Opcjonalnie dostępny jest też mechanizm umożliwiający tworzenie ścieżek technologicznych a także komputer, który ponadto zlicza zasianą powierzchnię i informuje o niskim stanie materiału siewnego w zbiorniku.

POM Brodnica Jota Z

Bomet

Scorpius S004/2 wyposażane są w standardzie w redlice stopkowe, jednak producent z Węgrowa oferuje też redlice jedno- i dwutalerzowe. W standardowym wyposażeniu Scorpiusa znajdziemy m.in. podest, spulchniacze śladów, hydrauliczne znaczniki śladów i zagarniacz. Do wyposażenia opcjonalnego należy natomiast elektrycznie sterowany mechanizm ścieżek technologicznych i licznik zasianej powierzchni. Ponadto maszyny z redlicami talerzowymi można wyposażyć w koła kopiująco-dogniatające.

Bomet Scorpius S004/2

 

Tab. 1 Podstawowe dane techniczne i ceny wybranych 3-metrowych siewników zbożowych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.