fbpx
Strona głównaWiadomościPolski wkład we wspólną politykę rolną 2020-2027

Polski wkład we wspólną politykę rolną 2020-2027

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich 23 lutego wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2023 r. zakłada, że każde państwo członkowskie UE przygotuje Plan Strategiczny dla WPR. Dokument obejmie instrumenty I filaru WPR (płatności bezpośrednie) oraz działania w zakresie rynków rolnych, jak i II filaru (wsparcie rozwoju obszarów wiejskich).

Państwa członkowskie mają dowolność w kształtowaniu przyszłych instrumentów interwencji, programów i dostosowywania ich do krajowych uwarunkowań, ale muszą być one zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Jak zaznacza resort rolnictwa nowa WPR będzie skoncentrowana na kwestiach związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, co wskazano w trzech dokumentach KE towarzyszących pakietowi legislacyjnemu WPR po 2020 r., tj. w: Europejskim Zielonym Ładzie, strategii „Od pola do stołu” oraz strategii różnorodności biologicznej.

Prace nad polskim Planem Strategicznym WPR rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Na obecnym etapie prac programowych przygotowano 59 interwencji w ramach obu filarów WPR. 15 lutego 2021 r. zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące pierwszego projektu planu, zgłoszono do niego 3,5 tys. uwag. Na bazie tych uwag na przełomie marca i kwietnia br. powstanie II wersja dokumentu uwzględniająca już kwestie budżetowe.

– Na przełomie maja i czerwca planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych i opracowanie materiału, który we wrześniu 2021 r. zostanie przedłożony do akceptacji Komitetu Monitorującego, a w październiku 2021 r. do akceptacji Radzie Ministrów. W listopadzie 2021 r. planowane jest oficjalne przekazanie planu do zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia w negocjacjach z KE należy przyjąć, że realnie negocjacje będą trwać do maja 2022 roku – informuje Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.