reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Polski wkład we wspólną politykę rolną 2020-2027

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich 23 lutego wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2023 r. zakłada, że każde państwo członkowskie UE przygotuje Plan Strategiczny dla WPR. Dokument obejmie instrumenty I filaru WPR (płatności bezpośrednie) oraz działania w zakresie rynków rolnych, jak i II filaru (wsparcie rozwoju obszarów wiejskich).

Państwa członkowskie mają dowolność w kształtowaniu przyszłych instrumentów interwencji, programów i dostosowywania ich do krajowych uwarunkowań, ale muszą być one zatwierdzone przez Komisję Europejską.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Jak zaznacza resort rolnictwa nowa WPR będzie skoncentrowana na kwestiach związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, co wskazano w trzech dokumentach KE towarzyszących pakietowi legislacyjnemu WPR po 2020 r., tj. w: Europejskim Zielonym Ładzie, strategii „Od pola do stołu” oraz strategii różnorodności biologicznej.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Prace nad polskim Planem Strategicznym WPR rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Na obecnym etapie prac programowych przygotowano 59 interwencji w ramach obu filarów WPR. 15 lutego 2021 r. zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące pierwszego projektu planu, zgłoszono do niego 3,5 tys. uwag. Na bazie tych uwag na przełomie marca i kwietnia br. powstanie II wersja dokumentu uwzględniająca już kwestie budżetowe.

– Na przełomie maja i czerwca planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych i opracowanie materiału, który we wrześniu 2021 r. zostanie przedłożony do akceptacji Komitetu Monitorującego, a w październiku 2021 r. do akceptacji Radzie Ministrów. W listopadzie 2021 r. planowane jest oficjalne przekazanie planu do zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia w negocjacjach z KE należy przyjąć, że realnie negocjacje będą trwać do maja 2022 roku – informuje Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI