fbpx

Polski ład, czyli wyższe dopłaty do paliwa i brak konieczności zbycia gospodarstwa przed emeryturą

Polski ład to zaproponowana przez koalicje rządzącą strategia przezwyciężenia skutków pandemii. Przedstawiany główne propozycje zawarte w polskim ładzie, których celem ma być poprawa pracy i jakości życia na obszarach wiejskich.

Uproszczenie dla rolników

W ramach strategii ma powstać ustawa, która uwolni wiejską działalność gospodarczą. Dla małych rolników zmniejszone zostaną  wymagania biurokratyczne, w tym dotyczące rejestracji urządzeń rolnych.

Większa swoboda pracy rolniczej

Pewne rodzaje prac w gospodarstwie przy wykorzystaniu maszyn rolniczych muszą być wykonywane w bardzo wczesnych lub bardzo późnych porach dnia lub wręcz nocy. Wprowadzone zostaną nowe normy regulujące takie działania. Opiniowanie i podejmowanie decyzji o zezwoleniu na przedsięwzięcia wpływające na środowisko rolnicze (wiejskie) zostanie przeniesione ze szczebla samorządowego na wyższy (w zależności od skali oddziaływania – wojewódzki lub krajowy).

Większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Zwiększona ma zostać  stawka dopłat za paliwo rolnicze ze 100 PLN za 1 ha do 110 PLN. Przedstawiony ma zostać także nowy system rozliczeń, wygodny dla rolnika i tańszy dla państwa.

Więcej ziemi dla rolników

Ma zostać stworzony centralny system informatyczny katalogujący zasób państwowej ziemi. KOWR zarządza w przybliżeniu 1,4 mln ha ziemi państwowej, z czego pozostało ok. 200 tys. ha do rozdysponowania na dzierżawę. Katalog pozwoli szybciej udostępnić ziemię rolnikom, wskazywać nowe tereny inwestycyjne oraz identyfikować podmioty bezumownie gospodarujące na państwowej ziemi.

Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym

W nowej ustawie wzmocniona zostanie prawna ochrona gospodarstw rodzinnych. Zawarta  w niej definicja gospodarstwa rodzinnego dopasowana będzie do dzisiejszych realiów prowadzenia działalności. Pozwoli to nadać takim gospodarstwom właściwą rangę oraz ograniczyć problemy spadkowe. Zniknie także konieczność zbywania gospodarstwa przed przejściem na emeryturę. Wprowadzimy również pierwszeństwo dla gospodarstw rodzinnych w korzystaniu z programów wsparcia.

Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego (RHD)

Obecne przepisy pozwalają sprzedawać w formie RHD tylko na terenie województwa, w którym odbywa się produkcja albo na terenie sąsiedniego województwa.  Przepisy  te zmienione zostaną na korzyść rolników, wprowadzając również możliwość sprzedaży wysyłkowej w ramach RHD na terenie całej Polski i tworząc program wsparcia KOWR.

Jedno cyfrowe okienko dla rolnika

Przeprowadzona ma zostać cyfryzacja całego procesu obsługi rolnika. W wersji online będzie można m.in. obsługiwać wnioski o dopłaty bezpośrednie, podatki za ziemię. Znacznie podniesie to komfort realizacji spraw urzędowych oraz pozwoli oszczędzić czas.

Elastyczny PROW dla małych i średnich gospodarstw

W PROW mają pojawić się zachęty finansowe dla tych rolników, którzy zdecydują się na wprowadzanie w swoich gospodarstwach określonych elementów nowych technologii, redukujących koszty funkcjonowania gospodarstwa – m.in. rolnictwa precyzyjnego.

Program rozwoju miejscowości popegeerowskich

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych uruchomiono specjalne środki na inwestycje w miejscowościach popegeerowskich. Poprawią one stan otoczenia oraz przyczynią się do podniesienia jakości życia mieszkańców tych terenów. Działania te będą kontynuowane w kolejnych latach.

Wsparcie lokalnych producentów w eksporcie

Zorganizowana zostanie sieć biur, będących centrami eksportu, w których radcy handlowi będą wspierać zarówno małych, jak i dużych rolników w poszukiwaniu klientów, w sprawach logistycznych oraz udzielać wsparcia w zakresie spełniania formalności sanitarnych. Biura powstaną m.in. w Chinach, Indiach, USA i Kanadzie.

Zachęty do spółdzielczości rolnej

W ramach polskiego ładu ma zostać stworzony system zachęt dla spółdzielczości rolnej w różnych obszarach – od ochrony środowiska, przez prawo budowlane,  na kolejnych zachętach podatkowych skończywszy.

Monitoring upraw rolnych przeciwdziałający suszy

Stworzony zostanie satelitarny system monitoringu upraw rolniczych na terenie całego kraju. Teledetekcja pozwoli administracji oraz rolnikom indywidualnym m.in. na bieżący monitoring i dostarczanie informacji o potencjalnych zagrożeniach i stratach w produkcji roślinnej.

Kodeks rolny

Kolejnym krokiem po ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych będzie opracowanie i przyjęcie Kodeksu rolnego. Nowy akt ma kompleksowo uregulować generalne zasady i podstawowe prawa dotyczące gospodarowania rolnego.

Rozwój sieci manufaktur spożywczych

Poza utrzymaniem wsparcia dla dużych przetwórców rząd będzie  też wspierać mniejszych producentów, np. manufaktury spożywcze jako miejsca sprzedaży produktów dostarczonych bezpośrednio z gospodarstw rolnych

Paszportyzacja polskiej żywności

Zbudowany zostanie  cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „„od pola do stołu”. Umożliwi on mniejszym gospodarstwom zajęcie lepszej pozycji konkurencyjnej w łańcuchu dostaw, dzięki prostym rozwiązaniom wskazującym na wysoką jakość i bezpieczeństwo produkowanej przez nich żywności lub surowców. System uprości także formalności związane z raportowaniem informacji o produkcji w gospodarstwie rolnym.

Spółdzielnie energetyczne rolników

Spółdzielnie energetyczne mają być szansą osiągnięcia niezależności energetycznej na poszczególnych obszarach wiejskich. Uproszczone zostaną  zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, aby zwiększyć odpowiedzialną i zrównoważoną konsumpcję i produkcję energii w gospodarstwach rolnych. Stworzone zostaną też nowe mechanizmy wsparcia dla uruchamiania instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Fundusz Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników

Aktualne rozwiązania ubezpieczeniowe dla rolników nie odpowiadają szybko zmieniającym się warunkom prowadzenia produkcji rolnej. Wykorzystany zostanie mechanizm Funduszy Wzajemnych do stworzenia  nowych  rozwiązań zarządzania ryzykiem w produkcji rolnej. Zastosowanie najnowocześniejszych algorytmów pozwoli obniżyć koszty ubezpieczeń i umożliwi rolnikom bezpieczniejsze prowadzenie gospodarstwa i stabilizację dochodów.

Rządowe obietnice wyglądają całkiem nieźle, ważne jednak, abyśmy przypomnieli sobie wymienione punkty za jakiś czas.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.