fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościPolska zwiększyła eksport żywności o prawie 27 proc.

Polska zwiększyła eksport żywności o prawie 27 proc.

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w okresie od stycznia do sierpnia wartość eksportu polskich towarów rolno-spożywczych osiągnęła 30,3 mld euro. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku oznacza to wzrost aż o 26,7 proc.

Wśród głównych odbiorców polskiej żywności znajdują się pozostałe kraje Unii Europejskiej; odpowiadają one za 74 proc. wpływów z eksportu. Daje to wartość 22,4 mld EUR i oznacza wzrost o 30 proc. r/r. Wśród krajów Unii największymi odbiorcami polskiej żywności są Niemcy (7,5 mld EUR, wzrost o 26 proc. r/r), Niderlandy (2,1 mld EUR, o 45 proc. więcej r/r), Francja (1,9 mld EUR, wzrost o 32 proc. r/r). Dalej znajdują się Włochy i Czechy.

Do krajów spoza Unii wyeksportowaliśmy towary za 7,8 mld EUR, czyli o 19 proc. więcej niż rok temu w tym samym okresie. Najwięcej trafiło ich do Wielkiej Brytanii (2,4 mld EUR, o 28 proc. więcej r/r), Ukrainy (615 mln EUR, o 21 proc. więcej) i USA (475 mln EUR, o 25 proc. więcej r/r).

– W strukturze towarowej polskiego eksportu rolno-spożywczego dominowało mięso i produkty mięsne (6,2 mld EUR, wzrost o 38 proc.), w tym głównie mięso drobiowe i wołowe, przetwory mięsne i mięso wieprzowe. Kolejną grupę stanowiły: ziarno zbóż i przetwory (4,2 mld EUR, wzrost o 42 proc.), tytoń i wyroby tytoniowe (2,8 mld EUR, wzrost o 5 proc.), produkty mleczne (2,5 mld EUR, wzrost o 42 proc.) oraz cukier i wyroby cukiernicze (2,0 mld EUR, wzrost o 16 proc.) – informuje KOWR.

Wśród przyczyn dobrych wyników eksportowych KOWR wskazuje m.in. na korzystny kurs złotego względem euro i konkurencyjność cenową i jakościową polskiej żywności.

Polski handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi
w okresie styczeń–sierpień 2022 r., źródło: opracowanie Biura Analiz i Strategii KOWR na podstawie wstępnych danych Ministerstwa Finansów

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.