Polska spadła z podium europejskich eksporterów pszenicy

Jak podaje e-WGT, Polska straciła 3 miejsce w rankingu eksporterów unijnej pszenicy (12,7 proc. udziału) na rzecz Niemiec (12,8 proc.). Pierwsze mejsce zajmuje w tym zestawieniu Francja (28,5 proc.), zaś drugie Litwa (13,6 proc. udziału).

5. i 6. miejsce zajmują odpowiednio Łotwa i Rumunia.

Według danych e-WGT, trzeci tydzień marca zakończył się eksportem polskiej pszenicy do państw trzecich na poziomie 96,34 tys. ton, zaś od 1 lipca poza UE trafiło już 2,45 mln ton naszej pszenicy, a więc średnio 64,4 tys. ton tygodniowo. Z racji faktu, że pszenica ma 92-procentowy udział w eksporcie naszego ziarna do krajów trzecich, eksport wszystkich zbóż jest niewiele większy i wynosi 2,65 mln ton.

Jednocześnie niewiele zboża importujemy. 38 tygodni sezonu 2020/2021 zamknęło się wynikiem 39,23 tys. ton, a więc o prawie 24 tys. ton mniej niż rok wcześniej. W udziale zbóż importowanych zdecydowanie dominuje kukurydza (30,48 tys. ton).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności