fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychPolska spadła z podium europejskich eksporterów pszenicy

Polska spadła z podium europejskich eksporterów pszenicy

Jak podaje e-WGT, Polska straciła 3 miejsce w rankingu eksporterów unijnej pszenicy (12,7 proc. udziału) na rzecz Niemiec (12,8 proc.). Pierwsze mejsce zajmuje w tym zestawieniu Francja (28,5 proc.), zaś drugie Litwa (13,6 proc. udziału).

5. i 6. miejsce zajmują odpowiednio Łotwa i Rumunia.

Według danych e-WGT, trzeci tydzień marca zakończył się eksportem polskiej pszenicy do państw trzecich na poziomie 96,34 tys. ton, zaś od 1 lipca poza UE trafiło już 2,45 mln ton naszej pszenicy, a więc średnio 64,4 tys. ton tygodniowo. Z racji faktu, że pszenica ma 92-procentowy udział w eksporcie naszego ziarna do krajów trzecich, eksport wszystkich zbóż jest niewiele większy i wynosi 2,65 mln ton.

Jednocześnie niewiele zboża importujemy. 38 tygodni sezonu 2020/2021 zamknęło się wynikiem 39,23 tys. ton, a więc o prawie 24 tys. ton mniej niż rok wcześniej. W udziale zbóż importowanych zdecydowanie dominuje kukurydza (30,48 tys. ton).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.